Sekcia

Rok 1968: V Komárne dali do prevádzky sklápací most

Nové premostenie o 7 km skráti a podstatne zjednoduší pohraničný prechod na hlavnom cestnom ťahu Nitra - Nové Zámky - Komárno - Komárom a zároveň umožní vyplávať morsko-riečnyn lodiam zo Slovenských lodeníc v Komárne.

 

     "Za účasti stoviek obyvateľov Komárna a maďarských hostí otvoril predseda Slovenskej komisie pre techniku Ing. Ján Marko prevádzku na sklopnom moste cez prístavné rameno Dunaja.

     Sklopná časť mostu je prvá svojho druhu nielen v republike, ale aj v strednej Európe. Meria 50 metrov a možno ju otvoriť alebo sklopiť v priebehu dvoch minút. Dokonalá vyváženosť oboch sklopných častí umožňuje aj pri váhe 600 ton otvárať alebo sklápať most bez pomoci elektrického stroja jedným pracovníkom. Hlavným projektantom mostu je Ing. Ľubomír Duba z bratislavského Dopravoprojektu", uvádza archívna správa TASR.

Za účasti stoviek obyvateľov Komárna a maďarských, hostí otvoril predseda Slovenskej komisie pre techniku Ing. Ján Marko prevádzku na sklopnom moste cez prístavné rameno Dunaja. Foto: archív TASR, autor A. Zemaník/9. augusta 1968
Dokonalá vyváženosť oboch sklopných častí umožňuje aj pri váhe 600 ton otvárať alebo sklápať most bez pomoci elektrického stroja jediným pracovníkom. Foto: archív TASR, autor A. Zemaník/9. augusta 1968