Sekcia

Oslavy 17. novembra na Slovensku pred rokom 1989

17. november ako pamätný deň si študenti i predstavitelia vládnucej garnitúry v období socializmu pripomínali trochu inak. Ústrednou témou tohto dňa boli spomienkové akcie na udalosti z roku 1939, kedy nacisti v Prahe zatvorili vysoké školy.

 

     Pri jednom z týchto konfliktov s vojenskými zložkami protektorátu v uliciach hlavného mesta bol postrelený aj študent Jan Opletal, následne dochádza k veľkým represáliám a zatvoreniu českých vysokých škôl. Predstavitelia niekoľkých študentských organizácií boli zatknutí a odsúdení na trest smrti, ďalší skončili vo väzení.

     „Deň, keď československí študenti povstali proti nacistickým okupantom, oslavujú študenti a pokroková mládež celého sveta ako Medzinárodný deň študentstva - deň solidarity študujúcej mládeže. Medzinárodný deň študentstva oslávili všetci študenti na Slovensku, najmä vysokoškoláci v Bratislave. Manifestovali svoje odhodlanie pomáhať pri výstavbe socializmu v našej vlasti a neustať v boji za svetový mier,“ uvádza sa v archívnej správe z roku 1956.

 

 

     Význam 17. novembra znie dnes v povedomí verejnosti trochu inak. Tento deň označený aj ako Deň boja za slobodu a demokraciu po roku 1989 je považovaný za začiatok takzvanej Nežnej revolúcie, ktorá mala svoje ohnisko opäť v Prahe. Až v nasledujúcich dňoch sa plamene revolúcie rozšírili aj na Slovensko.

     Prostredníctvom záberov fotoreportérov tlačovej agentúry vám ponúkame pohľad na oslavy 17. novembra - Medzinárodného dňa študentstva spred roka 1989. Napriek všetkému, vtedajšie stranícke špičky dokázali aj tento deň využiť v prospech svojej propagandy. Nezabúdalo sa na vence, odhaľovanie pamätných tabúľ, vyznamenania.

 

 

     Mládež však nezabúdala, že je to jej deň, a preto sa stal priestorom pre zábavu. Tradične sa v tento deň napríklad konali športové podujatia, imatrikulačné slávnosti na vysokých a stredných školách, kedy sa prváci prijímali do cechu študentského. Nechýbali ani plesy a karnevaly.

     „V Medzinárodný deň študentstva v sobotu 17. novembra bol v internáte Mladá garda v Bratislave veľký vysokoškolský karneval, na ktorom sa zúčastnili aj zahraniční študenti, študujúci v Bratislave,“ uvádza sa v agentúrnej správe.

     

 

     Podobný ráz mali oslavy 17. novembra až do roku 1989, kedy prichádza Nežná revolúcia. Záberov z prvých revolučných dní a hlavne toho, čo sa odohrávalo na námestiach, je v agentúrnom archíve  pomerne málo. Šéfovia vtedajších vládou a stranou kontrolovaných médií totiž na situáciu reagovali rôzne. Výrazné zmeny sa udiali v priebehu niekoľkých dní.