Sekcia

Rok 1986: Obkladačky z Lučenca sú žiadané aj v Kuvajte

Vyše 2 milióny 600 tisíc metrov štvorcových pórovinových obkladačiek vyrobia ročne pracujúci Keramických závodov n. p. Košice, závod Lučenec. Z toho viac ako polovica produkcie je určená na export.

 

     Najväčším odberateľom obkladačiek z Lučenca je Sovietsky zväz. V tomto roku tam dodajú až 1 milión 250 tisíc metrov štvorcových bielych, jednofarebných i dekorovaných obkladačiek. V nesocialistických krajinách - NSR, Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Kuvajte je okrem bielych obkladačiek veľký záujem aj o obkladačky s polomatnou glazúrou, ktoré v Lučenci začali vyrábať v minulom roku.

Irena Masná (v popredí) prekladá obkladačky po I. výpale na glazovaciu linku. Foto: archív TASR, autor P. Lenhart/4. februára 1986
Mária Pápaiová odoberá vzorku glazúry na kontrolu. Foto: archív TASR, autor P. Lenhart/4. februára 1986

 

     Do kapitalistických krajín vyvezú tento rok asi 250 tisíc metrov štvorcových. O kvalite výrobkov z Lučenca svedčí fakt, že v minulom roku nedostali od zahraničných odberateľov ani jednu reklamáciu. Vysokú kvalitu výroby tu dosahujú vďaka brigádnej forme organizácie práce, ktorou pracujú všetky výrobné strediská, a realizáciou úloh vedecko-technického rozvoja.

     V uplynulom roku zaradili do I. triedy kvality až 81,64 % výrobkov, čo je o päť percent viac, ako určoval plán.

Mária Babicová stanovuje chemické zloženie hmoty na výrobu obkladačiek. Foto: archív TASR, autor P. Lenhart/4. februára 1986