Sekcia

Nákupné trhy plemenného dobytka

V roku 1944 sa na Slovensku chovalo okolo 900.000 ks hovädzieho a 550.000 ks bravčového dobytka. V chove sme boli sebestační. Na trhu však chýbala bravčová masť a chovy dobytka na severe krajiny boli neuspokojivé. Štát sa preto rozhodol podporovať túto oblasť poľnohospodárstva.

 

     Chov hovädzieho a bravčového dobytka upravoval zákon o plemenitbe hospodárskych zvierat z roku 1924 a vládne nariadenie z roku 1928. Predpokladalo sa, že ročne Slovensko potrebuje nakúpiť okolo 2.300 ks plemenných býkov. Vo významných chovateľských strediskách sa preto každoročne usporadúvali nákupné trhy na plemenníkov.

Prvý tohtoročný nákupný trh plemenného dobytka v Bratislave. O plemenný dobytok prejavujú roľníci veľký záujem, čo je vidieť z veľkého počtu kupujúcich v aukčnej hale, kde predvádzajú dobytok. Foto: archív TASR, autor J. Tarkoš/14. marca 1946

 

     Nákupné trhy sa osvedčili, pretože záujemcovia o dobrý plemenný materiál dostali v mieste konania aj odbornú pomoc. Chotatelia a ošetrovatelia kvalitných plemeníkov dostávali od štátu odmeny, ktoré ich mali povzbudiť k ďalšej intenzívnej práci. Ročne sa na trhy a odmeny vynaložilo okolo pol milióna korún. Za zvieratá zakúpené na nákupných trhoch hradil štát aj dopravu po železnici. Týmto spôsobom sa malo uľahčiť šírenie dobrého chovného materiálu do vzdialených chovných oblastí.

Prvý tohtoročný nákupný trh plemenného dobytka v Bratislave. Plemenný dobytok v maštali na výstavišti „SLODOB-u“. Foto: archív TASR, autor J. Tarkoš/14. marca 1946