Sekcia

Rok 1953: Desaťtisíc kníh pre Maďarov žijúcich na Slovensku

Vo štvrtok 5. júna predpoludním odovzdali na hraničnej čiare v Komárne predstavitelia maďarského kultúrneho života desaťtisíc kníh pre pracujúcich maďarskej národnosti v Československu.

 

     „Slávnostne vyzdobený komárňanský dunajský most, ktorý vybudovala Sovietska armáda - osloboditeľka maďarského a československého pracujúceho ľudu, sa stal svedkom ďalšieho prejavu priateľstva, pevnej družby a spolupráce maďarského a čs. pracujúceho ľudu.

     Nákladné auto priviezlo vyše 10.000 kníh od pokrokových spisovateľov a politickú literatúru pre Csemadok, ktorý ich rozdelí svojim miestnym a závodným organizáciám", píše sa v archívnej správe TASR.

Cez slávnostne vyzdobený komárňanský dunajský most prechádza nákladné auto s vyše 10.000 knihami, ktoré Csemadok rozdelí svojim miestnym a závodným organizáciám. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/6. júna 1953

 

     Maďarské knihy v Komárne prevzali zástupcovia Výboru pre kultúrne styky so zahraničím, Úradu predsedníctva Zboru povereníkov a Povereníctva školstva a osvety.

Na snímke príchod čs. delegácie. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/6. júna 1953
Predseda MNV v Komárne Pavel Beck predstavuje predstaviteľov maďarského kultúrneho života na štátnej hranici spriatelených štátov. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/6. júna 1953