Sekcia

Každé ráno vozili ľad v nákladiakoch

Pred 50 rokmi bol po ľadových hranol v horúcich dňoch obrovský dopyt.

 

Vo výrobni ľadu Záhradníctva a rekreačných služieb mesta Bratislavy na Trnavskej ulici v Bratislave bývalo v horúcich augustových dňoch v neobvykle rušno. Každé ráno desiatky áut odvážajú v letnom období ľadové hranoly, aby sa ľudia mohli občerstviť dúškami chladného nápoja.

„V nepretržitej prevádzke vyrobí 5-členný kolektív okolo 33 ton ľadovej zmesi v hranoloch, z ktorých jeden váži až 25 kilogramov,“ uvádza sa v správe z archívu Tlčovej agentúry Slovenskej republiky.

 

 

FOTO: Jozef Brezina a Ladislav Both radi pracujú v týchto dňoch s príjemným chladom. Foto: Archív TASR, autor I.Dubovský, 9.augusta 1967.

 

Najväčšími odberateľmi boli v tom čase Správa východnej dráhy, Západoslovenský mäsopriemysel, RAJ, Jedálne vozne a iné menšie podniky v Bratislave a na okolí.

„Temer 60 % ľadu ide do železničnej stanice v Štúrove, ktorá je dôležitou medzinárodnou križovatkou. Tu sa dopĺňajú diaľkové vozne ľadom. Za minulý mesiac vyrobili vyše 1 100 ton ľadu, po ktorom je neustále veľký dopyt, hlavne v horúcich dňoch,“ konštatuje sa v archívnej správe.

 

FOTO: Juraj Pock a Benjamín Kúžela pracujú vo výrobni ľadu. Foto: Archív TASR, autor I.Dubovský, 9.augusta 1967.