Sekcia

Juraj Kukura oslavuje životné jubileum

Divadelný, filmový a televízny herec, elegán s nezabudnuteľným hlasom má dnes 70 rokov.

FOTO: Pri ruskej rulete - hre s revolverom a jedným nábojom, sa stretli známe herecké osobnosti Juraj Kukura, Štefan Kvietik, Jozef Vajda a Oldřich Vízner vo filme Tábor padlých žien. Táto napätá scéna i mnoho ďalších výjavovsa odohralo v týchto dňoch na Záhorí medzi Malackami a Pernekom, kde od začiatku marca nakrúca režisér Ladislav Halama rovnomenný celovečerný koprodukčný film podľa predlohy Antona Baláža. Foto: Archív TASR, autor V. Benko, 13.apríla 1997.

Juraj Kukura sa narodil 15. marca 1947 v Prešove. Po ukončení stavebnej priemyslovky v Bratislave vyštudoval herectvo na bratislavskej Vysokej škole múzických umení  v roku 1973. Svoju hereckú kariéru odštartoval už skôr, keď ho v roku 1966  ako 19-ročného mladíka obsadili do jednej z hlavných úloh vo filmovom spracovaní románu Margity Figuli Tri gaštanové kone.

Začínal v Divadle na Korze, v roku 1971 sa stal členom divadelného súboru Novej scény a v roku 1976 prešiel do umeleckého súboru Činohry Slovenského národného divadla (SND). Okrem účinkovania v divadlách sa Juraj Kukura predstavil aj na televíznej obrazovke.

 

FOTO: Pri ruskej rulete - hre s revolverom a jedným nábojom, sa stretli známe herecké osobnosti Juraj Kukura, Štefan Kvietik, Jozef Vajda a Oldřich Vízner vo filme Tábor padlých žien. Táto napätá scéna i mnoho ďalších výjavovsa odohralo v týchto dňoch na Záhorí medzi Malackami a Pernekom, kde od začiatku marca nakrúca režisér Ladislav Halama rovnomenný celovečerný koprodukčný film podľa predlohy Antona Baláža. Foto: Archív TASR, autor V. Benko, 13.apríla 1997.

 

Obľúbený herec si získal tisíce priaznivcov potom ako sa predstavil  začiatkom sedemdesiatych rokov vo filmoch Úklady a láska,  Adam Šangala, Statky – zmätky a v televíznom seriáli Straty a nálezy. Neskôr účinkoval vo filmoch Krutá ľúbosť, Príbeľská vzbura Janka Kráľa a Nebezpečné známosti. V roku 1982 dostal vo vtedajšom Československu prestížny titul zaslúžilý umelec.

Po talentovanom hercovi sa obzerali aj producenti v zahraničí.  V roku 1984 počas nakrúcania filmu Via Mala v zahraničí bol Juraj Kukura v bývalom Československu odsúdený na 3,5 roka väzenia za opustenie republiky a bol mu zabavený majetok. Kukura zostal za hranicami a na Slovensko sa vrátil až po Nežnej revolúcii.

 

FOTO: V Bratislave sa 4. mája zišli poprední kultúrni pracovníci, aby prevzali diplomy o udelení čestného titulu Zaslúžilý umelec. Tituly sú ocenením ich dlhoročnej umeleckej činnosti, ktorou obohatili náš kultúrny život. Novovymenovaným zaslúžilom umelcom odovzdal diplomy člen Predsedníctva ÚV KSS, minister kultúry SSR Miroslav Válek. Člen činohry SND v Bratislave Juraj Kukura preberá z rúk M. Válka titul Zaslúžilý umelec”. V pozadí uprostred Martin Hollý. Foto: Archív TASR, autor P. Neubauer, 4.mája 1982.

 

Vytvoril hlavné postavy v dvoch dieloch televíznej kriminálky Tatort (Miesto činu). V roku 1989 nakrútil šesťdielny anglický televízny film Traffik, ktorý dostal štyri ceny britskej akadémie, medzinárodnú cenu Emmy za najlepší dramatický seriál a stal sa predlohou pre slávny film.  Počas emigrácie ho angažovali v nemeckých divadlách Münchner Kammerspiele v Mníchove, neskôr v Schauspielhaus v Hamburgu.

Hosťoval aj v ďalších prestížnych zahraničných divadlách. Účinkoval v mnohých seriáloch a filmoch, napr. v tituloch Otto – Der Liebesfilm , Workaholic , Apokalypse 99 – Anatomie eines Amokläufers , Das Sams  alebo Der Letzte Zug (Posledný vlak, 2006).

 

FOTO: Slávnostná premiéra českého filmu režiséra, producenta a scenáristu Milana Cieslara Ako chutí smrť, nakrúteného na námet rovnomennej novely Ladislava Mňačka, sa uskutočnila v piatok 3.novembra v bratislavskom kine Hviezda. Zúčastnili sa na nej štátny tajomník Ministerstva zahraničných veci SR Jozef Šesták, poslanci NR SR a další hostia, medzi ktorými boli aj predstavitelia hlavných protagonistov príbehu, slovenský herec Juraj Kukura a debutujúca Ivana Christová. Foto: Archív TASR, autor R.Bihary, 5.novembra 1995.

 

Juraj Kukura získal počas sovjej kariéry aj mnoho ocenení. Televízny film Mário a kúzelník (1976) podľa poviedky Thomasa Manna, v ktorom vytvoril titulnú postavu, bol ocenený Striebornou nymfou na Medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carle v Monaku.

Za výkon vo filme Stíny horkého léta (1977) dostal Juraj Kukura v roku 1978 Cenu za mužský herecký výkon na festivale v Karlových Varoch. Za postavu Martina v inscenácii Koza alebo Kto je Silvia bol umelec ocenený cenou Dosky 2004 za najlepší mužský herecký výkon.

 

FOTO: Na Malej scéne SND v Bratislave uviedli 5. decembra premiéru hry, zaslúžilého umelca Jána Soloviča Zlatý dážď. Hru režijne naštudoval Pavol Haspra. V hlavnej úlohe vystupuje Dušan Tarageľ. 2 Soňa Valentová v úlohe redaktorky Vierky a Juraj Kukura v úlohe Štefana, riaditeľa. Foto: Archív TASR, autor M.Borodáčová, 3.decembra 1976.

V roku 2014  počas  odovzdávania cien Ankety Osobnosť Televíznej Obrazovky uviedli Kukuru  do Siene slávy. Dňa 26. júna 2015 sa Kukura zaradil medzi osobnosti svetovej a československej kinematografie, ktoré sa môžu hrdiť ocenením medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest Hercova misia. Mosadznú tabuľku so svojím menom pripevnil na most vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach.

V súčasnosti je Juraj Kukura riaditeľom bratislavského divadla Aréna, kde sa uvádzajú inscenácie svetových autorov.

FOTO: V bývalej bratislavskej kaviarní Astória otvoria nové divadlo, hľadisko ktorého pojme vyše 140 divákov. Bude v ňom hrať činoherný súbor Novej scény. Ako otváracie predstavenie pripravujú Shakespearove Skrotenie zlej ženy”. Z tvorby slovenských dramatikov uvedie Tajovského Statky - zmätky a Bukovčanovu hru Poprava tupým mečom. V dramaturgickom pláne je Rozčinova hra Valentína a Valentín a Radiškovova Trma - vrma. Juraj Kukura v úlohe Ďura a Magda Vášáryová v úlohe Zuzy. Foto: Archív TASR, autor M. Borodáčová, 2.októbra 1972.