Sekcia

Prvé mrazy urýchľujú zber zeleniny

Paprika, paradajky, cibuľa, mrkva, kapusta...to všetko je potrebné pozbierať na poliach družstiev v okrese Komárno. Prvé mrazy poháňajú družstevníkov a brigádnikov k ešte usilovnejšej práci

 

     "Na JRD Dolný Peter v okrese Komárno pestujú tento rok rajčinovú papriku na 41 ha. Pre skoré mrazy nedosiahnu plánovaný výnos 170 q z ha, ale pravdepodobne iba 140 q.

     Pri zbere pomáhajú družstevníkom žiaci II. SVŠ v Komárne. Zber ukončia tento týždeň. Päťdesiat vagónov tejto lahôdkovej papriky expedujú do Mníchova", uvádza archívna správa TASR.

Družstevníčky triedia papriku. Vpravo pomocný záhradník Ján Guba pri kontrole. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/2. októbra 1970
Valéria Véghová z II. SVŠ v Komárne pomáha pri zbere. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/2. októbra 1970

 

     „Dorobíme zeleninu za vyše dvoch miliónov korún miesto plánovaných 1 760 000 Kčs“, znie záväzok zeleninárskej skupiny na počesť XII. zjazdu KSČ. Tá pod vedením záhradníka Jána Sivoša pracuje na 61 ha záhradníctve v Kolárove, okres Komárno.

     Dané slovo aj chlapsky plnia. Doteraz odpredali zeleninu za vyše 1 500 000 Kčs a v týchto dňoch jej pripravujú veľké množstvá na ďalšiu dodávku. Bude to najmä 7 vagónov rajčín, 14 vagónov cibule, 16 vagónov karotky, 40 vagónov kapusty a mnoho vagónov ďalšej zeleniny, takže záväzok nielen splnia, ale i vysoko prekročia.