Sekcia

Rok 1966:Trest smrti pre vrahyňu Irenu Čubírkovú

Proces s Irenou Čubírkovou sledovalo koncom mája 1966 celé Československo. Dvojnásobná vrahyňa zabila ešte v roku 1951 spolu s milencom svojho manžela a v roku 1964 svojho druha.

 

     Trestný senát Krajského súdu v Bratislave odsúdil 31. mája po trojdňovom pojednávaní Irenu Čubírkovú obžalovanú z dvojnásobnej vraždy na trest smrti. Spolupáchateľa pri vražde jej prvého manžela v Trutnove, Václava Bernarta, odsúdili na trest odňatia slobody v trvaní 15 rokov.

Čubírková - tretia popravená žena od roku 1918

     I. Čubírková svoju prvú vraždu spáchala 10. októbra 1951. Obeťou bol manžel, ktorý odhalil jej neveru. V tom čase žila vo východočeskom Trutnove. Po prezradení nevery sa rozhodla manžela zbaviť, na čo nahovorila aj svojho milenca Václava Bernarta s jeho manželkou.

Neúspešná otrava ženskými tabletkami     

     Prvý pokus Čubírkovej nevyšiel, manžela chcela otráviť liekom na ženské problémy Fluocitom. Pri druhom pokuse už mal asistovať aj Bernart. Čubírková sa snažila vylákať manžela na prechádzku do lesa, kde ho mal Bernart omráčiť a obesiť. Čubírka však prechádzku s nevernou manželkou odmietol.

Do tretice...

     Vyšiel až tretí pokus. Čubírková manželovi 10. októbra 1951 namiešala alkohol s tabletkami na spanie. V tom čase bol jej manžel na PN a lakoval nábytok. Aby rýchlejšie uschol  rozhodol sa zniesť z povaly kachle. Keď zaspal Bernart mu rozbil hlavu, čím ho usmrtil. Potom naňho spoločne zhodili kachle a zavolali políciu, ktorá skonštatovala smrť nešťastnou náhodou.

Irena Čubírková so svojou obhajkyňou. Foto: archív TASR, autor J. Bakala/31. mája 1966

 

     V roku 1959 sa Irena Čubírková presťahovala na Slovensko. Žila so svojím druhom Abrózom Ščepkom v obci Boleráz. Hospodárili spolu na statku, ona pásla dobytok, o ktorý sa Ščepka staral. Spoločensky klesla, pretože v Čechách bola „za dámu“. Ščepka sa ku nej hrubo správal, opíjal sa a potom sa jej vyhrážal zabitím.

Osudné meniny

     Na svoje meniny, 7. decembra 1964 sa Ščepka už od rána opíjal, neskôr spadol zo stoličky a zaspal. Čubírková vzala sekeru a dvakrát ho ňou udrela do hlavy. Hlavu oddelila od tela. To spálila v peci na chlieb a hlavu v nákupnej taške neskôr pohodila na toalete vo vlaku Trnava - Bratislava, kde ju objavil sprievodca. Čubírková zatiaľ v Trnave nahlasovala zmiznutie svojho druha.

Vyšetrovanie

     Polícia začala s vypočúvaním. Čubírková bola pri výpovedi neistá, preto bola nariadená domová prehliadka. Na gauči našli pohodenú kosť, o ktorej tvrdila, že je zvieracia. Expertíza to vylúčila.  Napriek uisteniam, že Čubírková doma chlieb nepekáva si policajti všimli teplú chlebovú pec. Pod ťarchou dôkazov sa nakoniec priznala.

     V súvislosti s prípadom v Boleráze, exhumala polícia hrob Jána Čubírku. Dodatočnou prehliadkou sa zistilo, že zranenia, ktorým podľahol nemohli spôsobiť padajúce kachle. Čubírková sa priznala aj k tejto vražde.

Poprava

     Irena Čubírková bola 31. mája 1966 odsúdená na trest smrti obesením. Žiadosť o milosť bola zamietnutá. Rozsudok vykonali 28. septembra 1966 v Prahe na Pankráci.

Václav Bernart odsúdený na trest odňatia slobody v trvaní 15 rokov. Foto: archív TASR, autor J. Bakala/31. mája 1966