Sekcia

Rok 1957: V liečebni v Abraháme úspešne bojujú s detským TBC

V liečebni detskej tuberkulózy v Abraháme, okres Sereď, zachránia každoročne 200 detí pred zhubným pôsobením tuberkulóznych bacilov.

 

     „Detská liečebňa sa nachádza v bývalom kaštieli grófa Eszterházyho. Liečia tu všetky formy pľúcnej tuberkulózy a tuberkulóznych zápalov mozgových blán, ktoré sa pravidelne končili smrťou. Na liečbu jedného dieťaťa sa tu vynaloží ročne zo štátnych prostriedkov až 9.000.- Kčs“, uvádza archívna správa TASR.

Tonka Kalinyová zo Serede prekonala tuberkulózny zápal mozgových blán. Po tejto ťažkej chorobe dieťa asi 7 mesiacov vôbec nevidelo. Vďaka vyspelosti lekárskej vedy, ako aj starostlivosti ošetrujúceho personálu, vrátil sa mu zrak a čoskoro sa bude môcť vrátiť domov. Foto: archív TASR, autor L. Roller/7. februára 1957

 

     Liečebňa má štyri oddelenia: karanténne, dojčenské, batolivé a predškolské. O deti v dojčenskom oddelení sa stará kolektív pracovníčok pod vedením sestry Márie Sekerovej. 

     V batolivom oddelení sú 2 - 4 ročné deti. Ich izbietky sú vyzdobené pestrými kresbami rôznych zvieratiek alebo výjavov z rozprávok. Takéto prostredie priaznivo ovplyvňuje liečbu detí.

     V predškolskom oddelení dbajú o to, aby deti nezaostávali v ničom za deťmi zdravými. Pracovníčky materskej škôlky a psychológ sa starajú o ich primerané zamestnanie, aby po odchode z liečebne boli na úrovni svojho veku.

 

     Liečebňa je vybavená aj najmodernejším röntgenovým zariadením. Popri tom všetci pacienti dve hodiny predpoludním a dve hodiny popoludní odpočívajú vo vzdušných a slnečných lehárňach.

     Po úspešnom liečení deti, ktoré opúšťajú liečebňu sú dobre pripravené, aby za svojimi spolužiakmi v škole v ničom nezaostávali.

Vzdušná a slnečná leháreň. Foto: archív TASR, autor L. Roller/7. februára 1957
V liečebni detskej tuberkulózy v Abraháme úspešne bojujú s Kochovým bacilom. Foto: archív TASR, autor L. Roller/7. februára 1957