Sekcia

Rok 1968: Najlepší čašník v ČSSR obsluhuje hostí v Bratislave

Najlepším čašníkom za rok 1968 sa v celoštátnej súťaži stal Ján Motešický zo Slovenskej reštaurácie Luxor v Bratislave.

 

     "Vyhlásením víťazov sa skončila v piatok 29. novembra v Bratislave  celoštátna súťaž v odbore kuchár-čašník. O najlepšie umiestnenie súťažilo 14 víťazov krajských kôl v odbore kuchár a 12 v odbore čašník.

     Titul najlepšieho kuchára získal Jiří Moravec zo Stredočeského kraja (hotel Věnec, prevádzkáreň Raj Benátky nad Jizerou), v čašníckom odbore zvíťazil Ján Motešický zo Slovenskej reštaurácie Luxor v Bratislave", píše sa v archívnej správe TASR.

Účastníci súťaže a hostia si prezerajú súťažné stoly. Na obrázku stôl, ktorý pripravil víťaz Ján Motešický. Foto: archív TASR, autor A. Prakeš/29. novembra 1968
Zástupca ministra vnútorného obchodu L. Bortel odovzdáva cenu víťazovi v čašníckom odbore J. Motešickému z Bratislavy. Foto: archív TASR, autor A. Prakeš/29. novembra 1968

 

     Bratislavský Luxor bol podnik na vysokej úrovni. Mal výhodnú polohu v centre mesta a z prvého poschodia, na ktorom sa nachádzal, bol vždy dobrý výhľad. Chodili sem spisovatelia, herci a novinári z Pravdy. „Bola to vlastne kombinácia čitárne novín a neoficiálneho klubu spisovateľov. Medzi štamgastov patril spisovateľ Alfonz Bednár, spisovateľ a gurmán Rudolf Fábry, básnik Ján Smrek, ktorý tu kedysi redigoval časopis Elán“, spomína spisovateľ a hudobník Juraj Šebo.

     Na prízemí budovy bola Slovenská reštaurácia s typickými slovenskými špecialitami. Viedol ju Štefan Sečanský, šéfkuchárom bol Andrej Antovský a hlavným čašníkom Ján Motešický, ktorý vyhrával všetky súťaže o najlepšieho čašníka v republike.