Sekcia

Rok 1958: V Bánovciach vyrastá prvá slovenská automobilka

V rozsiahlej hale závodu Tatra v Bánovciach nad Bebravou od začiatku tohto roka zariaďujú prvú slovenskú automobilku. Už tento mesiac začnú vyrábať prvé typy valcov pre svetoznáme automobily Tatra 141.

 

     "Do konca februára bude hotová aj prvá časť karosárne na výrobu rámov pre autá Tatra 141. V marci sa začne už aj s výrobou motorových dielcov z valivého materiálu. Do konca roka dobudujú potom úplne karosáreň, dielňu automatov, komplexnú dielňu šedej liatiny a oceloliatiny, dielňu na hriadele a ozubenia výkovkov a skrutiek, výrobňu rôznych nerovnakých dielcov, výrobné linky motorovej skrine, hlavy valcov a kľukových hriadeľov, dielňu na montáž motorov a bŕzd.

     Do 130 odborných robotníkov a technikov pre prvú slovenskí automobilku v Bánovciach sa zapracúva v materskom závode Tatra v Kopřivnici. V prvej polovici budúceho roku vyjde z Bánoviec už prvý, tam kompletne vyrobený nákladný automobil", píše sa v archívnej správa TASR.

Vo výrobni valcov dokončili už murárske práce a začali s montážou vzduchotechnického zariadenia. Foto: archív TASR, autor K. Cích/6. februára 1958
Pohľad na budovy závodu Tatra v Bánovciach nad Bebravou. Foto: archív TASR, autor K. Cích/6. februára 1958

 

     Automobily Tatra 141 sú známe dobrou kvalitou, najmä veľkou ťažnou silou. Preto sa výborne hodia pre prevoz ťažkých strojov ako turbín, kotlov atď. Ťažná sila tohto vozidla je až 100 ton. Tatry 141 sa vyrábajú prevažne pre export do ľudovodemokratických i kapitalistických krajín. 

Karosovanie vozu. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/24. júla 1958
Svetoznáme autá Tatra 141 opúšťajú závod. Foto: archív TASR, autor K. Cích/28. marca 1960