Sekcia

Rok 1984: V Bratislave otvorili nový amfiteáter

Novou dominantou hlavného mesta SSR je Amfiteáter 40. výročia Slovenského národného povstania, ktorý 30. augusta slávnostne odovzdali Bratislavčanom.

 

     „Okrúhle výročie národnooslobodzovacieho boja nášho ľudu, oslávia bratislavskí pracujúci a mládež v novom kultúrnom stánku - v mestskom amfiteátri.

     Dôslednou spoluprácou takmer dvoch desiatok subdodávateľov, ktorí prijali združený socialistický záväzok, odovzdali budovatelia verejnosti túto dominantu týčiacu sa na vrchu Machnáč nad centrom hlavného mesta SSR s vyše ročným predstihom.

     Na slávnosti, ktorá je súčasťou tohtoročných jubilejných osláv Povstania, bola prítomná delegácia ÚV KSS, ÚV NF SSR, SNR a vlády SSR, vedená členom Predsedníctva ÚV KSS, vedúcim tajomníkom MV KSS v Bratislave Gejzom Šlapkom", píše sa v archívnej správe TASR . 

Na snímke podpredseda vlády SSR Jaroslav Kanský (druhý zľava), vedúci oddelenia KSS Rudolf Jurík (tretí zľava), člen Predsedníctva ÚV KSS, ministra kultúry SSR Miroslav Válek a Gejza Šľapka. Foto: archív TASR, autor P. Šimončík/30. augusta 1984

 

...týždeň pred otvorením

     Hľadisková časť s kapacitou 6 240 esteticky pôsobivých laminátových sedadiel je už v podstate hotová, pracovníci Stavingu robia v týchto priestoroch konečné kozmetické úpravy. Taktiež javisková ozvučovacia technika spolu s 22 x 9 metrovým plátnom, ako aj premietacou budovou a ostatnými sociálnymi, prevádzkovými a energetickými zariadeniami prešla kolaudačnými skúškami.

     Hlavnému mestu tak o niekoľko dní pribudne ďalšia dominanta, umožňujúca jej obyvateľom i návštevníkom sledovať najrôznejšie spoločensko-kultúrne i filmové podujatia.

Pohľad do hľadiska nového amfiteátra. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/23. augusta 1984
Zamestnanci bratislavského Zaresu upravujú okolie amfiteátra. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/23. augusta 1984