Sekcia

Rok 1967: Prvá Slovenka na súťaži Miss World

Alžbeta Štrkulová sa ako prvá Slovenka zúčastnila 16. novembra 1967 v Londýne súťaže o najkrajšiu ženu sveta - Miss World, kde obsadila piate miesto. Do súťaže postúpila ako víťazka súťaže krásy Dievča 67.

 

      V období druhej polovice 60. rokov 20. storočia, pod vplyvom celkového uvoľnenia politickej klímy, sa v Československu začali objavovať súťaže o najkrajšie dievča. V súťaži krásy - Dievča roka porota posudzovala dievčatá z aspektu spoločenského vystupovania a vkusu, zručnosti vo voliteľnom odbore a z aspektu fyzickej krásy. V prvej z nich, v roku 1967, zvíťazila vtedy 22-ročná Košičanka Alžbeta Štrkulová. Získala tým i možnosť reprezentovať krajinu na 17. ročníku súťaže krásy Miss World. Tá sa konala 16. novembra 1967 v anglickom Ballroom Lyceum v Londýne. Súťaže sa zúčastnilo 55 dievčat a svoju premiéru tu okrem  Československa mala aj Panama, Tanzánia a Uganda. 

     Na Miss World 1967 zvíťazila Madeline Hartog-Bel z Peru. Zástupkyňa Československa Betka Štrkulová získala 5. miesto.

    

 

     Alžbeta Štrkulová (1945) mala už v detských rokoch umelecké sklony a účinkovala vo folklórnom súbore Čarnica. Po maturite začala študovať na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a od roku 1962 pracovala ako hlásateľka košického štúdia Československej televízie.

     V roku 1967 zvíťazila v súťaži Dievča Československa s mierami 96-64-98, výškou 168 cm a hmotnosťou 58 kg. Prvá československá miss neskôr pracovala nielen v košickom televíznom štúdiu, ale často cestovala za povinnosťami aj do Bratislavy, Prahy a Ostravy. 

Dňa 25. februára 1962 začalo svoje prvé vysielanie štúdio v Košiciach, ktoré je najmladším televíznym štúdiom v ČSSR. Zľava: šéfkameraman František Trutz, hlásateľka Betka Štrkulová, riaditeľ štúdia Ján Vrábeľ a režisérka programu Zora Bachnárová v rozhovore tesne pred začatím prvého vysielania. Foto: archív TASR, autor J. Valko/27. februára 1962

 

     Štrkulovej ženský pôvab a krásna tvár ju predurčili aj na úlohy vo filmovom priemysle. Objavila sa v jednej z hlavných rolí vo filmovej snímke Štefana Uhera Tri dcéry (1967). Tento silný baladický príbeh situovaný do 50. rokov 20. storočia upadol do zabudnutia, patrí však k výrazným dielam slovenskej kinematografie 60. rokov a po roku 1968 putoval do trezoru pre svoj protikomunistický postoj. Štrkulová hrala aj vo filme režiséra Paľa Bielika Traja svedkovia (1968) a stvárnila úlohu Gemmy Roselli v adaptácii prózy Jarné vody (1968) od Ivana Sergejeviča Turgeneva, ktorú nakrútil filmár Václav Krška. Získala aj úlohy v televíznych filmoch Pomsta staraj dámy (1968) a 87. revír (1970).

     Za svoju prácu pre televíziu dostala cenu Zlatý krokodíl. Filmová a herecká dráha Alžbety Štrkulovej sa uzavrela po roku 1968.  V 90. rokoch 20. storočia zahájila svoje podnikateľské aktivity a tri roky pôsobila v Spojených štátoch amerických. V tom čase nadviazala aj spoluprácu so slovenskou komerčnou televíziou a podarilo sa jej pre ňu vytvoriť niekoľko reportáží.

     Modelka, herečka a moderátorka A. Štrkulová sa stala členkou poroty v novodobých ročníkoch súťaže krásy a v roku 1997 moderovala finále Miss Universe na Havaji .