Sekcia

Rok 1956: Začalo vysielať bratislavské televízne štúdio

Televízne štúdio Bratislava bolo súčasťou vtedajšej Československej televízie. V tom čase bolo na Slovensku približne 32-tisíc televíznych prijímačov.

 

Československá televízia vznikla 1. mája 1953, kedy spustilo svoje vysielanie Televízne štúdio Praha. Z Bratislavy začalo televízne vysielanie v roku 1956. V tom čase bolo na Slovensku približne 32-tisíc televíznych prijímačov.

Vo večerných hodinách 3. novembra 1956 sa pred vtedajším bratislavským obchodným domom Dunaj zhromaždili ľudia, ktorí sledovali televízor umiestnený vo výklade obchodného domu. Na obrazovke televízora prebiehal priamy prenos z osláv 30. výročia vzniku rozhlasového vysielania na Slovensku.

 

FOTO: Vo výkladoch boli umiestnené televízory a prenášali program televízneho vysielania. Diváci pred Obchodným domom Dunaj sa pochvalne vyjadrovali o kvalite prenosu - ďalšieho úspechu našich technikov. Foto: Archív TASR, autor V. Přibyl, 3. novembra 1956

 

Priamy prenos osláv z vtedajšieho bratislavského Parku kultúry a oddychu sa začal o 19. hodine zaspievaním československej hymny a hymny Zväzu sovietskych socialistických republík v podaní Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Po hymnách nasledoval program SĽUKu, ktorý uvádzala hlásateľka Hilda Michalíková. Vystúpenie SĽUKu bolo snímané tromi televíznymi kamerami a režisérom bol Július Mazanec. Spolu s televíznym štúdiom prenášal  prenos aj vtedajší rozhlas.

 

FOTO: Priamy prenos zo slávnosti v Parku kultúry a oddychu v Bratislave bol snímaný tromi televíznymi kamerami. Televíznu réžiu mal Július Mazanec. Foto: Archív TASR, autor Š. Petráš, 3. novembra 1956

 

Pôvodne sa malo začať vysielať až 7. novembra 1956 pri príležitosti výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Dátum a príležitosť prvého vysielania sa zmenil aj z obáv vtedajších komunistických pohlavárov. Tí sa obávali, že ak by sa z technických príčin prvé pokusné vysielanie nepodarilo, mohlo by to vyznieť ako sabotáž.

Televízne štúdio Bratislava prvé štyri mesiace vysielalo v stredu a v sobotu a neskôr aj v nedeľu. Od novembra 1957 sa vysielalo denne okrem pondelka. Každodenné pravidelné vysielanie sa spustilo v roku 1959, kedy sa začala písať aj história legendárnych bratislavských pondelkov, ktorých súčasťou boli televízne inscenácie. V roku 1962 vzniklo Televízne štúdio ČST Košice a v roku 1966 aj Televízne štúdio ČST Banská Bystrica.

Významný medzník v histórii televízneho vysielania v bývalom Československu je spojený s rokom 1963, kedy sa uskutočnil prvý medzikontinentálny prenos zo zasadnutia Organizácie Spojených národov v americkom New Yorku. Prvý farebný prenos sa uskutočnil vo  februári 1970. ČST vysielala priamy prenos z majstrovstiev sveta v lyžovaní vo Vysokých Tatrách. Pravidelné farebné vysielanie sa spustilo až v máji 1973.

 

FOTO: Nová telekomunikačná budova na Štrbskom plese. Z tohto miesta sa má uskutočniť prvý televízny farebný prenos do Bratislavy a odtiaľ do siete Intervízie a Eurovízie. Foto: Archív TASR, autor Š. Petráš, 12. januára 1970
FOTO: Prvý televízny farebný priamy prenos z územia Československa sa uskutočnil v sobotu 14. februára pri príležitosti otvorenia MS vo Vysokých Tatrách. Vo výkladoch boli umiestnené televízory pre príjem farebnej televízie. Foto: Archív TASR, autor A. Prakeš, 14. februára 1970

 

K zmene koncepcie ČST došlo 4. septembra 1990, keď spoločným federálnym kanálom F 1 zostal dovtedajší 1. program, zatiaľ čo 2. program sa rozdelil na dva samostatné vysielacie okruhy: ČTV pre Čechy a Moravu a S 1 pre Slovensko.

V roku 1991 vznikla zo zákona vtedajšej Slovenskej národnej rady Slovenská televízia (STV). Od 1. januára 1993 po vzniku samostatnej Slovenskej republiky začala STV pravidelne vysielať  na dvoch celoštátnych vysielacích okruhoch. V auguste 2008 spustila STV aj tretí športový kanál, ktorého vysielanie trvalo do 30. júna 2011.

Od 1. januára 2011 zahájila svoju činnosť nová verejnoprávna  inštitúcia - Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), ktorá vznikla spojením Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie.