Sekcia

Veľké Dravce: Obec bola pomenovaná po lovcoch kožušín

Obec v lučeneckom okrese sa nachádza na národnostne zmiešanom území a jej názov v maďarčine je Nagydaróc.

FOTO: Vjazd do obce Veľké Dravce v okrese Lučenec. Foto: TASR, autor B. Caban, 17. marca 2017

 

Po lovcoch kožušín získala svoje pomenovanie obec Veľké Dravce v okrese Lučenec. V histórii jej osídlenia sa vyskytovali tri hlavné názvy – Draus, Dray a Daróc.

„Posledné pomenovanie označuje v maďarčine lovca kožušín. Odvodením z toho vznikol slovenský názov Veľké Dravce,“ priblížila pre TASR starostka Viera Rubintová. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1246 a jej obyvateľstvo sa v minulosti zaoberalo poľnohospodárstvom a chovom zvierat. „V prameňoch sa však spomína aj ako sídlo sokoliarov, čo má tiež súvislosť s dravcami,“ dodala.

Z historických budov sa v obci zachovala takzvaná Horkovicsova kúria, ktorá je situovaná hneď na kraji dediny v smere od Nových Honov. Pochádza z roku 1821 a v súčasnosti je nevyužívaná. „Je už majetkom jednej miestnej firmy, ktorá má na ňu vypracovaný projekt aj s priľahlými pozemkami,“ doplnila Rubintová.

 

 

Druhou národnou kultúrnou pamiatkou je barokový katolícky kostol sv. Gála, situovaný v centre obce. Pochádza z 18. storočia, zrekonštruovaný bol v roku 1908. „V našej dedine sa nachádza iba tento jeden kostol, keďže obyvateľstvo je prevažne katolíckeho vierovyznania,“ vysvetlila starostka.

Dejiny obce približuje pamätná izba, ktorú samospráva zriadila v nevyužívanej miestnosti obecného úradu. „Chceme touto formou zachovať našu históriu pre mladé generácie. Oslovili sme obyvateľov obce osobne, rozhlasom i výzvou na internetovej stránke a podarilo sa nám od nich zozbierať veľa historických predmetov.

 

FOTO: Horkovicsova kúria v obci Veľké Dravce. Foto: TASR, autor B. Caban, 17. marca 2017

 

Najznámejšou rodáčkou z obce je česká herečka Květa Fialová, ktorá sa v roku 1929 narodila v časti Ipeľka. „V tom čase to bola časť Veľkých Draviec. V súčasnosti však už táto osada patrí pod susednú obec Buzitka,“ spresnila starostka s tým, že rodina budúcej herečky žila v obci do roku 1938, keď museli odísť v súvislosti s odstúpením južných území Maďarsku.

Slávnu rodáčku osobne poznala dnes 87-ročná obyvateľka obce Margita Rubintová, za slobodna Vargová. „Boli to dve sestry, Květa a Blanka. Obidve k nám chodievali každý deň, ako deti sme sa spolu často hrávali. Volali ma Mancika,“ zaspomínala si dôchodkyňa, ktorá si pamätá ich nedobrovoľný odchod.

„Darovali mi na rozlúčku dezert. Bohužiaľ, odvtedy som ich už nikdy viac nestretla,“ povedala Rubintová-Vargová, ktorá na toto obdobie života často spomína a podľa vlastných slov by veľmi chcela ešte raz v živote svoju kamarátku z detstva stretnúť.

 

FOTO: Vodná nádrž pri obci Veľké Dravce. Foto: TASR, autor B. Caban, 17. marca 2017

 

Vodná nádrž a náučný chodník na vrch Veľký Bučeň patria medzi hlavné zaujímavosti, ktoré obec turistom ponúka. Starostka Viera Rubintová hovorí že, obidve atrakcie sa dajú absolvovať naraz, keďže chodník vedie priamo popri nádrži.

„Na jeho trase je nainštalovaných päť informačných tabúľ. Týkajú sa napríklad histórie obce či rastlín a živočíchoch v okolí. Nie je to príliš náročná trasa, dá sa zvládnuť približne za dve a pol hodiny,“ priblížila starostka.

 

 

Vodná nádrž, ktorá sa nazýva takisto Veľké Dravce, v súčasnosti slúži predovšetkým ako rybársky revír. „Je to úžasné miesto na oddych, ktoré je nádherné hlavne večer, pri zapadajúcom slnku. Kedysi sa tam ľudia chodievali i kúpať, napríklad môj syn sa tam naučil plávať. Dnes už chodia menej a nádrž tak využívajú hlavne rybári,“ načrtla Rubintová, podľa ktorej vodná plocha patrí do katastra susedných Nových Honov, hoci je priamo pri Veľkých Dravciach. „Kataster je v tomto smere trochu nešťastne vytýčený. Zisťovali sme, či by sa s tým nedalo niečo urobiť, ale bohužiaľ, nedá sa to zmeniť,“ doplnila.

Obec sa nachádza na národnostne zmiešanom území a jej názov v maďarčine je Nagydaróc. Žije v nej približne 720 ľudí, pričom maďarskej národnosti je zhruba 80 percent z nich. „Máme veľa mladých rodín a teší nás, keď mladí ľudia zostávajú tu doma. Snažíme sa im preto vytvoriť dobré podmienky, čo však v dnešnej situácii nie je ľahké,“ priblížila starostka s tým, že do dediny prichádzajú i noví obyvatelia. „Za posledných osem rokov sa prisťahovali tri rodiny, ktoré si zrekonštruovali staršie domy,“ dodala.

 

 

V obci je zriadená škôlka s kapacitou 20 detí a základná škola (ZŠ) s vyučovacím jazykom slovenským i maďarským. Tú navštevuje 96 detí, o ktoré sa stará 13 pedagógov. „Žiaci nie sú len priamo z dediny, naša spádová oblasť je väčšia. Školu navštevujú napríklad aj deti z neďalekej Husinej, Dolných Zahorian a z Nových Honov,“ priblížila riaditeľka ZŠ Mária Balážová s tým, že celková kapacita ich zariadenia je až do 300 detí. V spolupráci so starostami okolitých obcí preto zamýšľajú v budúcnosti počet žiakov ešte zvýšiť.

Zdroj: TASR, Obec Veľké Dravce

 

Prečítajte si ďalšie články uverejnené v rubrike Dedina vtedy