Sekcia

Vavrečka: Stará lipa si pamätá vzostupy a pády obce

Hornooravská obec Vavrečka s približne 1480 obyvateľmi, poskytuje pohodlie vidieka a zároveň blízkosť neďalekého mesta.

FOTO: Celkový pohľad na obec Vavrečka. Foto: Archív Obecného úradu vo Vavrečke

 

Štyristoročná lipa malolistá, ktorá rastie na hornom konci oravskej obce Vavrečka v okrese Námestovo, si pamätá všetky vzostupy i pády, radosti a trápenia Vavrečanov, všetky dobré aj nevydarené úrody, svadby, narodenia i odchody. Podľa legendy ju zasadil na začiatku 17. storočia bača Vavrek, zakladateľ obce.

"Prvá pôvodná osada v rámci katastra obce vznikla na Žigmondke, tú však vypálili kočovní hajdúsi. Obyvatelia, ktorí prežili, ušli do hôr. Neskôr, keď hajdúsi odišli, bača Vavrek aj so svojou rodinou zišiel do doliny a založil novú osadu. Na jej počesť zasadil v týchto miestach lipu, ktorá prežíva do dnešných dní. V súčasnosti je to chránený strom," povedal pre TASR starosta Peter Kružel.

 

FOTO: Obec Vavrečka z vtáčej perspektívy. Foto: Archív Obecného úradu vo Vavrečke

 

Najnavštevovanejšou atrakciou obce je v ostatných rokoch tamojšie letisko. Je totiž jediné na Orave, kde pristávajú a štartujú motorové rogalá a športové lietadlá. Prvú pristávaciu plochu za dedinou postavil nadšenec Mikuláš Košťál pred deviatimi rokmi, dnes už má novú - pri ihrisku.

Krásy oravskej prírody si vďaka nemu z vtáčej perspektívy prezrelo už približne 1500 ľudí zo všetkých európskych a ďalších krajín, medzi nimi aj holandský princ.

 

FOTO: Včelnica pri skibobe, ktorú vybudoval náruživý včelár lyžiar František Kasan. Foto: TASR, autor R. Bugánová, 4. marca 2017

 

Včelnicu pri skibobe veľmi dobre poznajú nielen obyvatelia hornej Oravy, ale aj širokého okolia. Na okraji Vavrečky ju presne pred 20 rokmi začal budovať náruživý včelár a kedysi aktívny lyžiar František Kasan, ktorý tieto dve, takmer nezlučiteľné záľuby, spojil v jedno.

"Včelnica vo Vavrečke nie len taká obyčajná. Okrem úľov turistov nadchnú aj staré opotrebované lyže, snoubordy, lyžiarske palice či sánky, ktoré dotvárajú tú správnu atmosféru," povedal František Kasan. Dovedna sa pri včelnici nachádza viac ako 1000 párov lyží.

Vavrečania toto miesto nazývajú aj oázou pokoja a oddychu. V areáli sa totiž nachádza aj posed, včelárske múzeum, ovocný sad s približne 250 stromami a vodný mlynček.

Pre zdravotné problémy už František Kasan druhý rok nechová žiadne včely, všetky rozdal priateľom. V minulosti však vo svojej včelnici mal aj 20 rodín. "Ak mi to zdravotný stav dovolí, chcel by som sa v tomto roku včeláreniu opäť začať venovať. Keď sa človek započúva do bzukotu usilovne pracujúcich včiel, zabudne na okolitý svet, aj na svoje starosti," dodal náruživý včelár.

 

 

Hornooravská obec Vavrečka, kde žije v súčasnosti približne 1480 obyvateľov, poskytuje pohodlie vidieckeho bývania a zároveň blízkosť a dostupnosť služieb neďalekého mesta Námestovo. Práve vďaka tomu má počet obyvateľov dlhodobo rastúcu tendenciu, myslí si starosta Peter Kružel.

Vavrečania chcú v spolupráci s poľským partnerom zrekultivovať lipovú alej, ktorá sa tiahne centrom dediny až ku starej Vavrekovej lipe, v parku plánujú osadiť nové lavičky a dokonca vytvoriť lavičku priateľstva.

 

Zdroj: TASR, Obec Vavrečka

 

Prečítajte si ďalšie články uverejnené v rubrike Dedina vtedy