Sulín: Minerálnu vodu si dala dovážať i cisárovná Sisi
Obec v okrese Stará Ľubovňa vznikla v roku 1960 zlúčením Malého Sulína, Veľkého Sulína a osady Závodie.

Obec ležiaca na hranici s Poľskom si tento rok pripomína 400 rokov od oficiálnej zmienky, ktorá sa viaže k časti Veľký Sulín.
Veľký Sulín bol v minulosti súčasťou Spiša, Malý Sulín patril k Šarišu. Hranicu medzi nimi tvorí Sulínsky potok. Dnes je súčasťou obce aj časť Závodie. Tá v minulosti patrila najmenšia časť obce pod Mníšek nad Popradom.
Obec sa preslávila tunajšou minerálnou vodou s názvom Sulinka. Starosta obce Štefan Romaňák povedal, že minerálku poznali ľudia nielen na Slovensku, ale aj za hranicami krajinami, dokonca aj v Kanade a v Amerike. Prameniaca minerálna voda je verejne prístupná aj dnes, nachádza sa pred začiatkom obce.
Prvá zmienka o minerálnej vody v Sulíne sa datuje do roku 1836. V roku 1843 bola verejnosť oboznámená o vlastnostiach tejto vody, ktorá sa už vtedy využívala ako diétny nápoj a aj ako liečebný prostriedok s veľmi dobrými výsledkami. Výroba fliaš bola na Malom Lipníku, kde bola v roku 1869 postavená sklárska huta.

"V minulosti boli v časti Veľkého Sulína sklárne na výrobu fliaš, do ktorých sa plnila voda z nášho prameňa. Vyvážala sa do Kanady a Ameriky, ale aj do Dalmácie, Sedmohradska a Rakúsko-Uhorska," podotkol starosta. Práce pri plnení fliaš minerálnou vodou vykonávalo päť skupín robotníkov. Jedna skupina robotníkov umývala fľaše v rieke Poprad, druhá ich nosila k prameňu, kde ich dvaja robotníci napĺňali minerálnou vodou, tretia skupina zatvárala fľaše, štvrtá ich pečatila smolou a posledná skupina nalepovala etikety.
Podľa slov starostu sa fľaše naplnené minerálnou vodou a zapečatené ukladali do drevených debničiek, v ktorých sa prepravovali. Každý týždeň v pondelok a v piatok prichádzali furmani s minerálnou vodou do Prešova, kde ju skladali na železničnej stanici.

Prameň je súčasťou projektu Minerálna cesta prameňov, ktorá zahŕňa 12 prameňov v 11 obciach regiónu Pienin a severného Spiša. "Cieľom cesty je predstaviť verejnosti poklad, ktorý príroda severného Spiša a Pienin ukrýva, teda minerálne pramene s ich liečivými účinkami. Vytvorila sa tak turisticky značená trasa dlhá takmer 118 kilometrov," priblížila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu severný Spiš Pieniny Erika Šalatová.
"Minerálnu vodu Sulinka si nechávala na cisársky stôl dovážať aj cisárovná Alžbeta Bavorská, známa aj ako Sisi. V 19. storočí sa plnilo a vyvážalo okolo 800 000 fliaš," skonštatovala Šalatová.
Liečivé vlastnosti sulínskej minerálky sú najmä v dostatočnom obsahu oxidu uhličitého, ktorý v kombinácii s chemickým zložením vody priaznivo pôsobí najmä pri chorobách tráviacich ústrojov. Minerálka sa využíva pri málokrvnosti, žalúdočných a črevných kataroch, pri liečení cukrovky a dny.

Jednou z miestnych zaujímavostí je lávka ponad rieku Poprad, ktorá vedie do poľskej obce Zegiestow. Ako uviedol sulínsky starosta Štefan Romaňák, Poliaci ju vybudovali v spolupráci so Slovákmi najmä vďaka finančným prostriedkom z Európskej únie. Sprístupnená bola v septembri 2015 a starosta verí, že vďaka nej v Sulíne pribudne viac turistov.
"Poliaci sa často pýtajú, kde by sa mohli najesť, kde by si mohli dať guláš. V obci však takéto služby absentujú. Nemáme im čo ponúknuť," priblížil. Zároveň však poznamenal, že lávka je pre obec prínosom. "Zvýšil sa pohyb turistov, najmä počas letných mesiacov. A sú to najmä Poliaci," povedal starosta.

Turizmus v obci by podľa starostu mohla obnoviť jaskyňa nazývaná aj ako Zbojnícka diera, ktorá sa nachádza v jednom z miestnych kopcov. O jaskyni existujú viaceré legendy. V súčasnosti je takmer celá jaskyňa zasypaná. Traduje sa aj to, že v tejto lokalite zbojníci prepadávali pánov a ukladali si do nej bohatstvo.
V 70. rokoch minulého storočia podľa slov Romaňáka začal Sulín vymierať. "Mladí ľudia začali z obce odchádzať, pretože najbližšiu prácu si našli v Starej Ľubovni, ktorá je vzdialená 27 kilometrov," povedal. Ľudia sa tu v minulosti živili poľnohospodárstvom a prácou v lese.
Život v pohraničnej obci bol podľa starostu vždy ťažký a tento stav pretrváva dodnes. Veľa obyvateľov obce podľa jeho slov pracuje aj na turnusy v zahraničí.
"ZŠ s materskou školou zanikla v roku 2012. Od nás chodí osem detí do Malého Lipníka na prvý stupeň a na druhý stupeň dochádza do Plavnice 14 detí," povedal Romaňák. "Naša škola zíva prázdnotou, ale jej zatvorenie bolo spôsobené nedostatkom školákov," uzavrel.
"Rozlohou sme veľká obec, ale počtom obyvateľov sme malá dedina. V súčasnosti tu žije okolo 320 obyvateľov," poznamenal Romaňák. Krátko po zlúčení troch častí do Sulína v roku 1961 tu žilo 787 obyvateľov.
Zdroj: TASR, Obec Sulín
Prečítajte si ďalšie články uverejnené v rubrike Dedina vtedy