Sekcia

Runina: Kedysi tu žilo vyše 500 obyvateľov, dnes je ich 80

Obec runina leží v Národnom parku Poloniny v Bukovských vrchoch. Prvé písomné zmienky o nej pochádzajú z roku 1569 pod názvom Ronua.

Pohľad do Runinskej kotliny s obcou Runina zo Sedla pod Ďurkovcom. Foto: autor Milan Bališin, 23. augusta 2014, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38688469

 

Runinu vyhľadávajú ľudia aj pre jej okolitú prírodu a pokojnú atmosféru. Pre TASR to uviedol starosta obce Marián Regula. Podľa jeho slov je práve toto dôvodom, že ľudia majú záujem o život v obci. Problémom je ale práca.


V roku 1921, keď sa v obci pomaly rozbiehala priemyselná výroba, tu žilo 564 obyvateľov. Runina bola v širokom okolí známa vodnou i parnou pílou, tehelňou, liehovarom, raritnou vodnou výrobňou šindľov či sklárskou hutou. V súčasnosti tu žije 80 obyvateľov prevažne rusínskej národnosti. Najmladšou z nich je 15-ročná Lucia Regulová, úctyhodných 90 rokov prednedávnom oslávila Anna Oriničová.

 

Sútok dvoch potokov a hrádza s náhonom k mlynskému kolu, rok 1929. Foto: Archív Súkromných lesov Kredba a Mudroch, spol. s.r.o.

 

Školopovinných detí už v obci niet. Brány miestnej školy opustili poslední žiaci v roku 1974. Na celej doline je iba jedna základná škola, a to v Uliči.


Miestny obyvateľ Vasiľ býval dlhé roky v meste. Do Runiny sa vrátil práve pre pokoj. Občas má ale problémy s divou zverou. "Už päť rokov mi chodí do záhrady ako do reštaurácie jeden a ten istý jeleň. No ešte ani raz mi nezaplatil," zasmial sa.

Monolit, židovský cintorín i vodopády

Pri vstupe do obce Runina nájdu turisti kamenný monolit, židovský cintorín i flyšové vodopády. Pamiatky prinášajúce svedectvo aj o vojnových udalostiach, ktoré postihli a významne ovplyvnili tunajšiu oblasť.


Monolit, ktorého história siaha do roku 1905, je pamiatkou na padlých v prvej svetovej vojne. Jeho vznik je spojený s úpravami ciest v doline rieky Uličky na začiatku 20. storočia, kedy bola vybudovaná nová cesta medzi Topoľou a Runinou.

Svedkom týchto prác je aj cestný kameň uložený v tomto areáli. "Nápis na monolite je preto otočený od cesty, pretože tá bola kedysi na druhej strane," uviedol pre TASR starosta obce Marián Regula.

 

Rakúsko-uhorskí vojaci pri vykonávaní osobnej hygieny v potoku medzi obcami Topoľa a Runina v roku 1915. Foto: Archív Klubu vojenskej histórie Beskydy, www.kvhbeskydy.sk

 

Bližšie k nej sa v lesnom poraste nachádza židovský cintorín, na ktorom sa zachovalo ešte 11 náhrobných kameňov. Podľa slov starostu ich tu bolo viac. "Vidíme, že tento cintorín je navštevovaný, čoho dôkazom sú kamienky uložené na náhrobných kameňoch," vysvetlil. Jedna z vecí, ktoré starostu trápia, je, že tento cintorín nie je označený smerovou tabuľou. "Ale dúfam, že v blízkej budúcnosti sa nám to podarí," dodal s tým, že turisti ho takmer vždy nájdu vďaka panoramatickej mape nad obcou, kde sú vyznačené runinské vodopády flyšového pôvodu, ktoré sa nachádzajú hneď vedľa cintorína. "Jedinečné sú tým, že v okolí sa podobné nenachádzajú," vysvetlil Regula. Vysoké sú zhruba päť metrov.

Na jedinečných panoramatických mapách si môžu turisti nájsť aj názvy okolitých vrchov Runiny. Tie sú umiestnené v terénnom informačnom bode, ktorý sa nachádza na konci obce v nadmorskej výške 567 metrov. „Cieľom projektu bolo, aby sa vedel turista zorientovať,“ uviedol pre TASR starosta obce Marián Regula. Štyri segmenty sú presne zamerané na svetové strany.

Podľa starostových slov chceli touto akciou zachovať miestne názvy kopcov, ktoré na mape bádateľ bežne nenájde. Patria medzi ne napr. Douha luka, Roztoky či Hrun. Medzi tie zaujímavejšie, ktoré neuniknú pohľadu, patrí aj Saganovec. Najvyšším je zas Ďurkovec s nadmorskou výškou 1189 metrov.

Návštevníci tu tiež nájdu zobrazenie kaplnky pri pútnickom mieste Tri studničky.

Pri Troch studničkách sa stretávaju veriaci z obce i okolia.

Najvyššie položená obec v Národnom parku Poloniny láka turistov i miestnych svojím pútnickým miestom Tri studničky. Ako pre TASR uviedol starosta obce Marián Regula, každoročne sa v areáli vzdialenom od dediny približne dva kilometre stretávajú veriaci, aby si uctili pamiatku Panny Márie, ktorá sa údajne zjavila deväťročnému chlapcovi Jurajovi Regulovi v roku 1927 pri pasení kráv.

 

Na snímke pútnicke miesto Tri studničky neďaleko obce Runina, vľavo starosta obce Marián Regula. Foto: TASR - Michaela Zdražilová, Runina, 1. júla 2016

 

Spočiatku mu nik neveril, jeho slovám pridal váhu až miestny gréckokatolícky učiteľ Popovič, ktorý začal spolu so žiakmi cestu od dediny až po miesto zjavenia udržiavať a olemoval ju svätými obrázkami. Do druhej svetovej vojny sem chodievali ľudia z okolitých dedín na vodu zo studničiek, ktorá má liečivé účinky. Na dlhý čas ale zapadlo toto miesto do zabudnutia. Až v roku 1991 prinavrátil Trom studničkám hodnotu pravoslávny kňaz Mikuláš Rusič, za pomoci ktorého boli pri prameňoch vybudované drevené konštrukcie. Približne pred tromi rokmi dostali studničky súčasnú murovanú podobu.

Pri Troch studničkách sa každoročne stretáva približne 200 veriacich z obce i okolia.

Protipožiarna nádrž slúži aj na čerpanie vody pre helikoptéru

Jej objem predstavuje približne 2500 metrov kubických. Vznikla v roku 1974 a je súčasťou relaxačno-športového areálu. Voda, ktorá sem priteká, pramení na Troch studničkách a pripája sa k nej Priečny potok. Ústia do runinských vodopádov flyšového pôvodu.

Pre TASR to uviedol starosta obce Marián Regula. Podľa jeho slov nádrž koncom 80. rokov zanikla po pretrhnutí hrádze. "Tak to zarástlo náletovými drevinami, taktiež nánosmi bahna," dodal.


V roku 2011 sa nádrž obnovila. Vybagrovalo sa vtedy približne 400 metrov kubických bahna, odstránili sa nečistoty. Rybári, ktorí tu lovia štýlom "chyť a pusť", nájdu v priehrade kapra, lieňa a pstruha dúhového.

Zdroj: TASR, Wikipédia