Rok 1987: Snehová kalamita v Bratislave
Pred tridsiatimi rokmi spôsobilo výdatné sneženie so silným vetrom ťažkosti obyvateľom hlavného mesta.

Zima v roku 1987 nadelila Slovensku mohutnú snehovú kalamitu, a to po celkom teplom začiatku januára, kedy sa teploty pohybovali okolo +12°C a ľudia tuhé mrazy a výdatné sneženie už veľmi neočakávali.
Intenzívne sneženie vyvrcholilo 12. januára 1987, kedy napadlo od 30 do 70 cm snehu, pričom najviac nasnežilo na juhozápade Slovenska. V Bratislave namerali 65 cm a v Dunajskej Strede až 77 cm snehu. Silný vietor vytváral až 2 metre vysoké záveje, ktoré paralyzovali všetku dopravu. V Bratislave bol kolaps. Električky zafúkalo, nepremávali.





Ráno 13. januára 1987 bolo extrémne chladné. V Košiciach sa teplota pohybovala okolo -26°C, v Poprade okolo -29°C, no najchladnejšie bolo na severozápade Slovenska. Žilina hlásila -29,4°C, Partizánske -30°C a Trenčín dokonca až -32°C.
Krutá zima vtedy vtrhla takmer do celej Európy. Zima 1987 tak začala teplotne výrazne nadpriemerná, ale tuhé mrazy a kalamity trápili Európu až do marca.


Na západnom a strednom Slovensku boli vyhlásené mimoriadne školské prázdniny. Trnava zostala odrezané od sveta, viazlo zásobovanie a ľudia boli bez chleba a základných potravín.
V nasledujúcich dňoch sneženie začalo ustávať a tlaková níž sa z Balkánu presunula nad Ukrajinu, čím vtiahla ešte chladnejší vzduch. Ranné teploty sa pohybovali medzi -14 až -18°C, cez deň sa však naďalej ochladzovalo a popoludní teplota poklesla aj pod -20°C. S postupným nasúvaním sa tlakovej výše sa oblačnosť zmenšovala, vďaka čomu začali teploty ešte viac klesať.