Sekcia

Orechová: Obec bola oázou oddychu na ceste z Užhorodu do Michaloviec

Pre obec v Sobranskom okrese, ktorá kedysi patrila pod Užskú župu sú typické vinice. Kedysi tu bola i šľachtiteľská stanica.

FOTO: Celkový pohľad na obec Orechová. Foto: Archív Obecného úradu v Orechovej

 

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1299. V starých dokumentoch je spomínaná ako zastávka, či oáza pokoja na ceste z Užhorodu do Michaloviec. „Zrejme tie orechy, ktoré sú spomínané aj v názve obce, vytvárali taký príjemný chládok pre tých, ktorí tadeto prechádzali, a preto sa tu radi zastavovali s cieľom oddýchnuť si,“ vysvetlil starosta obce Rastislav Repka.

Posledným zemepánom obce Orechová v Sobranskom okrese bol Végges Andor a jeho pani Végges Viczmandy Vilma. Tá bola podľa miestnej kroniky približne v roku 1865 zavraždená ziskuchtivými občanmi obce. Pochovaná je na miestnom cintoríne.

Pôvodná kronika sa podľa jeho slov nezachovala, zrejme zhorela počas druhej svetovej vojny, zostali z nej len výpisky. Majetok panstva neskôr odkúpili miestni obyvatelia, a tak sa stali samostatnými hospodármi. Dodnes tu pestujú obilniny.

 

FOTO: Starosta obce Rastislav Repka pri hrobe posledných zemepánov v obci Orechová. Foto: TASR, autor M. Zdražilová, 14. apríla 2017

 

Na tunajšom cintoríne sa nachádza aj starý drevený kríž. Nikto nevie, kedy bol osadený, viaže sa k nemu podľa slov starostu príbeh. Podľa neho ten, kto pred krížom prednesie svoje prosby o polnoci a dotkne sa ho čelom, bude vyslyšaný. Pri cintoríne sa nachádza gréckokatolícky chrám, ktorý je zasvätený Svätej trojici. Zaujímavosťou podľa Repku je, že ho navštevujú aj veriaci rímskokatolíckej cirkvi. „Dokonca, raz v mesiaci sa tu slúži rímskokatolícka svätá omša,“ doplnil. Postavený bol podľa ústneho tradovania koncom 19. alebo začiatkom 20. storočia. Jeho interiér zdobí okrem iného bohatá fresková výzdoba.

 

FOTO: Vinice v obci Orechová. Foto: Archív Obecného úradu v Orechovej

 

Pre obec sú typické vinice, kedysi tu bola i šľachtiteľská stanica Výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho v Bratislave.

Jedným z dôvodov, prečo sa ich súčasný majiteľ Pavol Michálek rozhodol na nich pracovať, je fakt, že v 90. rokoch upadali. „S vinárstvom som začal po skončení vysokej školy v Lednici na Morave. Otec, profesionálny vinár, ma nasmeroval týmto smerom, tak som týmto smerom išiel,“ uviedol s tým, že s vínom sa spolu s bratom stretávali už od detstva.

 

FOTO: Jaroslav Michálek v súkromnom archíve vín. Foto: TASR, autor M. Zdražilová, 14. apríla 2017

 

Vinohrady v Orechovej začal koncom 50. rokov podľa jeho slov sadiť tzv. semenársky podnik, neskôr ich pod seba vzal výskumný ústav. Keďže v blízkych obciach, ako je Tibava, Krčava a Priekopa, má vinárstvo približne 200-ročnú tradíciu, Michálek predpokladá, že to neobišlo ani Orechovú. „Táto oblasť kedysi patrila pod Užskú župu. Užhorod je v inom štáte, je problém dostať sa k nejakým archívnym písomnostiam ohľadom vinohradníctva tu v tejto oblasti. Máme takú dohodu s michalovským múzeom, že nám urobia štúdiu a pôjdu po archívoch,“ doplnil.

„Na Orechovej sme veľmi aridní. Sme tu suchší, máme chladnejšie zimy, teplejšie letá, Vihorlat nám tu nepustí zrážky,“ priblížil Pavol Michálek s tým, že obsahuje hrozno obsahuje pre teplejšie podnebie viac cukru. „Tá poloha je veľmi dobrá a v podstate nie je, na čo sa sťažovať. Keby to bolo jednoduché pestovať, tak by to pestoval každý,“ doplnil.

 

 

Obec leží v tesnej blízkosti okresného mesta Sobrance, v súčasnosti v nej žije 240 obyvateľov. Je tu mnoho opustených domov, hlavne mladí ľudia totiž odchádzajú odtiaľ za prácou. Starosta tvrdí, že by pomohla diaľnica, ktorá by odbremenila tiež zhustenú dopravu

„Dopravu nezastavíme, odkloniť ju niet kam. Jediné, čo nám zostáva, je čakať, kým sa postaví tá diaľnica, ktorú nám tak dlho sľubujú,“ doplnil.

Mnohé z tunajších obydlí sú prázdne. „Chalupárov máme, ale ide zväčša o takých, ktorí tu v minulosti mali nejakých predkov a ostal im po nich domček, tak sem dochádzajú na víkendy alebo na prázdniny a využívajú ho na relax,“ uzavrel.

Zdroj: TASR, Obec Orechová

 

Prečítajte si ďalšie články uverejnené v rubrike Dedina vtedy