Sekcia

Nižná Kamenica: Minulosť obce je spojená s rodom Forgáčovcov

Obec si tento rok pripomína 670 rokov od prvej písomnej zmienky.

FOTO: Reformovaný kostol. Foto: Archív Obecného úradu v Nižnej Kamenici

 

"Pochádza z roku 1347 a hovorí o ville Kemeche už ako o rozvinutej obci, čo nás utvrdzuje v presvedčení, že Nižná Kamenica je podstatne staršia," hovorí kronikárka obce Jolana Janičkárová.

Minulosť dediny bola od začiatku 19. storočia spojená so starým a vplyvným šľachtickým rodom Forgáčovcov, ktorý odkúpil miestne majetky a v obci si v roku 1830 postavil kaštieľ. V tomto období mala obec už viac ako 400 obyvateľov. Zaoberali sa najmä poľnohospodárstvom, mnohí sa živili aj furmančením.

 

 

K národným kultúrnym pamiatkam, ktoré sú v obci, patrí dnes okrem kaštieľa s parkom aj blízky kamenný most a kalvínsky kostol postavený v roku 1840.

Súčasťou kaštieľa, ktorý bol po druhej svetovej vojne zoštátnený a dnes je sídlom obecného úradu, sa stal anglický park, v jeho blízkosti bol aj žrebčín s chovom dostihových koní. Rodina Forgáčovcov bola známa svojou dobročinnosťou a miestni pamätníci na nich spomínali v dobrom. V renovovanom kaštieli si ich chce obec pripomenúť pamätnou izbou.

 

FOTO: Klasicistický kaštieľ Forgáčovcov, v ktorom sídli obecný úrad, prechádza postupnou renováciou. Foto: TASR, autor F. Iván, 10. februára 2017

 

V obnovenom severnom krídle kaštieľa teraz sídli okrem úradu aj obecná knižnica, nacvičujú tu aj miestne folklórne súbory Čerešeň a Čerešenka. Keďže obec nemá kultúry dom, svoj priestor v hlavnej sále s pôvodnou kachľovou pecou a nástennou výzdobou našli spoločenské podujatia, rodinné oslavy či kary. Pokračuje pritom obnova ďalších častí kaštieľa.

Dramatické životné osudy členov šľachtickej rodiny Forgáčovcov a Waldbottovcov spojených s kaštieľom v Nižnej Kamenici zachytila knižne kronikárka tejto obce Jolana Janičkárová. S dvomi poslednými členmi rodu – barónmi Ladislavom a Hedwigou Waldbottovcami, ktorí ako deti pred druhou svetovou vojnou prežívali v Nižnej Kamenici letné prázdniny, nadviazala pred ich smrťou v kanadskej emigrácii osobný kontakt.

Kniha Osudy slanských Forgáčovcov a Waldbottovcov vyšla v dvoch vydaniach v rokoch 2013 a 2014.

V obci chcú dokončiť budovu Kultúrneho domu rozostavanú ešte v 90. rokoch minulého storočia. Pre chýbajúce finančné zdroje sa na hrubej stavbe už 22 rokov nepracuje, a tak len špatí centrum dediny, hneď vedľa klasicistického kaštieľa. Najnovšie plány počítajú aj s premenou stavby na multifunkčnú športovú halu, ktorú by mohli využívať aj ľudia z okolitých obcí.

"Slúžiť by to mohlo aj na kultúrne a spoločenské akcie, napríklad tanečné súťaže a rôzne iné aktivity," priblížil starosta. 

 

FOTO: Ulica v obci Nižná Kamenica. Foto: TASR, autor F. Iván, 10. februára 2017

 

Oslavy výročia prvej písomnej zmienky budú v rámci tradičného Dňa obce v mesiaci jún na mieste prírodného amfiteátra. "Svoju návštevu nám prisľúbila aj barónka Eva Waldbottová z Nemecka, manželka zosnulého syna grófky Alžbety Forgáčovej-Waldbottovej, niekdajšej majiteľky kaštieľa," priblížila kronikárka obce Janičkárová.

 

 

Nižná Kamenica zažíva stavebný rozmach, keď si početní prisťahovalci kupujú na jej území parcely a stavajú rodinné domy. Lákadlom je blízkosť Košíc, pokojné prostredie i príroda Slanských vrchov.

"Nemáme tu kriminalitu alebo starosti s neprispôsobivými občanmi, nie sú tu nejaké fabriky, ktoré by znečisťovali okolie, takže je tu taká oáza pokoja," vysvetľuje Líška záujem o túto lokalitu.

Zdroj: TASR, Obec Nižná Kamenica

 

Prečítajte si ďalšie články uverejnené v rubrike Dedina vtedy