Sekcia

Oslobodenie75: Posledné bitky o Slovensko – Čáry

Slovenská republika si tento rok pripomenie 75. výročie skončenia druhej svetovej vojny, ktoré je zároveň spájané s porážkou fašizmu a nacizmu.

Historické zábery z roku 1945. Jedna zo zásobovacích jednotiek Sovietskej armády na Slovensku. Foto: archív TASR, autor K. Cích/1945

  

     Hlavné mesto Slovenska Bratislava bolo v apríli oslobodené od nacistickej armády. Jednotky Červenej armády a ich spojenci pokračovali ďalej smerom k Prahe a postupne oslobodzovali ďalšie obce. Jednou z nich bola i dedinka Čáry v okrese Senica.
     Obec bola oslobodená dva dni po Bratislave - 6. apríla 1945 vojskami maršala Malinovského, ktorý mal na území obce Čáry aj svoj štáb. Počas oslobodzovacích bojov tam zahynulo niekoľko vojakov sovietskej armády.
     Udalosti počas vojny a oslobodzovacích bojov zhrnul vo svojej výpovedi po vojne Fabián Mihálik. Písomný záznam člena povojnového národného výboru je uložený vo Vojenskom historickom archíve v Bratislave. Vo svojej výpovedi konštatoval, že počas vojny život v dedine bol podľa stanovených pravidiel, pričom boli ľudia presviedčaní o neľudskom konaní boľševikov a partizánov.
     "V škole sa čítali výstrižky z novín a ukazovali obrázky o 'židoboľševických' zverstvách. Ľud chodil kopať zákopy do Nádaša pre Nemcov a predával zemiaky. Každý však večer počúval Hlas slobodnej republiky z Londýna," uvádza sa v archívnom dokumente. Ďalej sa v ňom píše, že front prišiel do dediny 6. apríla a boje v okolí trvali asi tri dni.
     "Pred farou v Čároch je spoločný hrob, kde je pochovaných 13 ruských vojakov a jeden Čech. Jedenásť príslušníkov Červenej armády padlo počas frontových bojov, dvaja Rusi boli zastrelení ako utečenci z nemeckého zajateckého tábora ešte pred príchodom frontu spolu so spomínaným Čechom," spomína vo svojej výpovedi Mihálik.