Sekcia

Rok 1966: Východoslovenskú metropolu navštívil prvý kozmonaut sveta Jurij Gagarin

Košice privítali v júli 1966 v tom čase jedného z najpopulárnejších ľudí na svete. Tisíce fanúšikov mohli pozdraviť kozmonauta Jurija Gagarina.

Charizmatický Jurij  Alexejevič  sa počas svojej dovolenky v Československu  12. júla prešiel po košických uliciach a následne zavítal aj do Východoslovenských železiarní.

 

Jurija Gagarina, ktorý je hosťom KV ČSM v Košiciach, obdarili sväzáci a pionieri kyticami kvetov a vypýtali si od neho autogram. Foto: Archív TASR, autor G. Bodnár, 13. júla 1966

 

Podľa fotografických záberov z archívu TASR si sovietsky kozmonaut  v oceliarňach vyskúšal zlievačský oblek a asistoval pri odoberaní vzorky roztaveného železa. Tak si vraj mohol zopakovať aj svoje zručnosti, ktoré nadobudol počas svojich stredoškolských štúdií. Gagarin bol totiž vyučeným zlievačom.

 

 

Agentúrni fotoreportéri pred polstoročím zaznamenali,  ako vzácneho hosťa privítali na košickom letisku predstavitelia Východoslovenského kraja na čele s tajomníkom Krajského výboru Komunistickej strany Slovenska Jánom Kuľkom. Zväzáci a pionieri zasypali Gagarina kyticami kvetov a každý sa od neho snažil získať autogram.

 

Jurija Gagarina, ktorý je hosťom KV ČSM v Košiciach, obdarili sväzáci a pionieri kyticami kvetov a vypýtali si od neho autogram. Foto: Archív TASR, autor G. Bodnár, 13. júla 1966

 

Prvý kozmonaut sveta navštívil Československo v roku 1961 a bolo to len 16 dní po návrate z kozmu na Zem.  Jeho návštevu v Košiciach pripomína v Šaci dielo akademického sochára Juraja Bartusza. Ten vytvoril bronzovú sochu prvého kozmonauta v skafandri. Pri pamätníku je text: "Zem je kolískou ľudstva, ale v kolíske sa večne žiť nedá."

Rok 1961: Sovietski vedci vyslali do kozmu prvého človeka

Letec a kozmonaut Jurij  Gagarin sa narodil 9.marca 1934 v dedinke  Klušino v Gžatskej oblasti v dnešnom Rusku . Bol prvým človekom, ktorý sa dostal 12. apríla 1961 na palube rakety Vostok-1 do kozmického priestoru.  Jeho legendárny let trval iba 108 minút. V tom čase však bol  potvrdením svetového prvenstva ZSSR v rozvoji pilotovaných kozmických letov.

Za let do vesmíru dostal sovietsky kozmonaut množstvo vysokých vyznamenaní, nielen domácich, ale aj zahraničných. Z rozhodnutia prezidenta Československej socialistickej republiky mu udelili titul Hrdina socialistickej práce.