Rok 1954: Športový deň trnavského Zväzarmu

Za veľmi pekného počasia a veľkého záujmu trnavských obyvateľov, usporiadal Zväz pre spoluprácu s armádou v Trnave v nedeľu 8. augusta športový deň svojich klubov: automoto, kynologického a chovateľov poštových holubov.

Predpoludním bol pestrý program a krajská chovná prehliadka psov všetkých plemien, spojená s výstavou poštových holubov na štadióne trnavského Spartaku. Po prehliadke a hodnotení takmer 90 psov všetkých druhov od nemeckých ovčiakov počnúc cez rôzne druhy dobermanov, dog, poľovníckych psov až po jazvečíkov a teriérov, vystúpili členovia kynologického klubu pri Zväze pre spoluprácu s armádou v Trnave.

Obecenstvo so záujmom sledovalo výkony cvičení čistokrvných psov pri skokoch cez prekážky, zneškodňovaní páchateľov na motorkách, bicykloch, pri plnení úlohy záchrancu dieťaťa z horiaceho domu a iné cviky s brannou náplňou.

Hodnotiaca komisia, zložená z rozhodcov Antona Malíka, Jozefa Hurku a zapisovateľa Ladislava Fodora hodnotí Fomu z Bratislavy, ktorá sa zúčastnila prehliadky v triede mladých nemeckých ovčiakov. Jej majiteľ Ján Portáš z Bratislavy môže byť s výsledkom svojho úsilia pri chove tohto ušľachtilého zvieraťa spokojný. Foma dostala červenú stužku s odznakom. Je to označenie pre najlepšieho účastníka v triede mladších psov. Foto: archív TASR, autor E. Učník/10. augusta 1954

Popoludní sa tisíce Trnavčanov prizeralo na priebeh VI. trnavského rýchlostného motookruhu. Pretekári štartovali v štyroch kategóriach a každý absolvoval 20 okruhov v celkovej dĺžke 45 km. Trať pretekov bola vo veľmi dobrom stave a mala päť zákrut. V každej kategórii štartovalo 12 pretekárov.

V kategórii strojov do 125 ccm zvíťazil Smatlánek Tomáš z Olomouca na stroji ČZ 125. Dosiahol priemernú rýchlosť 71.14 km/hod. Na ďalších miestach boli Jozef Demko z Trenčína a Jozef Burza z Trnavy obaja na strojoch ČZ 125.

V kategórii strojov do 175 ccm zvíťazil Ján Lakatoš z Bratislavy na stroji ČZ 150 s priemernou rýchlosťou 76.06 km/hod. Bol to prvý pretek tohto mladého nádejného pretekára. Na ďalších miestach sa umiestil Jozef Mišek zo Špačiniec a Rudolf Hornéček z Trenčína na strojoch ČZ 150.