Sekcia

Rok 1960: Zavádza sa deväťročná školská dochádzka

Vo výchove našej mládeže dochádza k dôležitej zmene - predĺženiu školskej dochádzky z osem na deväť rokov. Charakteristickou črtou novej školy bude spájanie vyučovania s výrobnou praxou.

 

     „Nová základná deväťročná škola má viac naučiť a lepšie vychovávať ako doterajšia osemročná stredná škola. K zmene dochádza z hľadiska potrieb komunistickej spoločnosti“, píše sa v archívnej správe TASR.

     Prechod na deväťročnú školskú dochádzku sa uskutoční postupne tak, aby v roku 1961 prešli do deviatych tried základného vzdelania už všetci absolventi ôsmych tried.

Na hudobnej výchove sa žiaci učia nielen spevu, ale aj hudobnej teórii. Učiteľ Emil Brčák ich učí čítať noty a preberá s nimi rytmické a intonačné cvičenia. Oboznamuje ich stručne s hlavnými dielami našej hudobnej kultúry a vychováva ich k láske k umeniu. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/22. januára 1960

 

     Jednou z bratislavských škôl, v ktorej už tohto roku žiaci ôsmeho ročníka prechádzajú na deväťročnú školskú dochádzku je Dvanásťročná stredná škola v Krasňanoch. Na škole už zaviedli občiansku výchovu - jeden z nových predmetov v učebnom pláne základnej deväťročnej školy.   

     Charakteristickou črtou novej školy bude spájanie vyučovania s výrobnou praxou. Tým sa kladú základy pre pracovnú výchovu žiakov.  

Žiaci 8 B. triedy sledujú v zámočníckej dielni školy výklad učiteľa polytechnickej výchovy Júliusa Kurčíka k detailu technického náčrtu detskej lopatky. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/22. januára 1960
V stolárskej dielni školy sa žiaci pod vedením učiteľa Júliusa Kurčíka učia základným stolárskym prácam. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/22. januára 1960