Sekcia

Rok 1954: Slováci pozorujú zatmenie Slnka

Čierne, dymom sviečky začadené sklá, boli v stredu 30. júna najčastejšou výzbrojou ľudí na viacerých miestach našej zemegule. Ľudia na celom Slovensku s veľkým záujmom pozorovali nezvyklý úkaz.

 

     „Krátko pred jednou hodinou popoludní sa zahryzol tieň mesiaca do rozžhaveného slnečného kotúča. Mesiac na svojej ceste okolo zemegule vstúpil do jednej priamky medzi Slnko a Zem.

     Zraky miliónov ľudí sa upreli cez začadené sklá najrôznejšej veľkosti a formy na Slnko. A mladosť - tá je osobitne zvedavá. Malý Róbert Markovič z 21. osemročnej školy v Bratislave je toho rukolapným dôkazom. Kúsok skla z rozbitého okna, sadze, zvedavé a rozbúšené srdce - to je vedecký inventár tohto mladého astronóma a jeho priateľa pioniera Ivana Mrázika z 3. osemročnej školy", píše sa v archívnej správe TASR.

Je niekoľko minút 12.45 hod. Už to začína - hlasný Ivanov výkrik a astronomické pozorovania začínajú s plnou sústredenosťou. Ich pozorovacím zariadením boli začadené sklá porozbíjaných okien. Nezvyklý úkaz vzbudil u nich veľký obdiv a plne ich zaujal. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/1. júna 1954