Sekcia

Rok 1959:Lekárske prístroje zo Starej Turej ocenili na Expo 1958

V závodoch Presná mechanika v Starej Turej vyrábame lekárske prístroje, ktoré majú svetovú úroveň, ba niektoré z nich sú svetovými unikátmi.

 

     Svedčí o tom aj udelenie Veľkej ceny na Svetovej výstave Expo 58 v Bruseli a záujem vedeckých lekárskych spoločností a ústavov takmer z celého sveta. V Starej Turej vyrábajú už okolo 500 rôznych lekárskych prístrojov a vo vývoji majú asi 50 nových typov.

 

     "Veľkú cenu na Svetovej výstave v Bruseli pririekli Presnej mechanike v Starej Turej za defibrilátor a veľkú bronchoskopickú súpravu.  O tento úspech sa zaslúžili Ján Dinga, majster endoskopickej dielne, inž. Dušan Minks, vedúci vývoja liečebnej mechaniky a jeden z najlepších pracovníkov z výroby lekárskych prístrojov vôbec a Ján Soukup starší. 

     Podľa prototypu Slovenskej akadémie vied pracujú teraz v Starej Turej na prvých dvoch prístrojoch pre umelý krvný obeh. Prístroj sa používa pri operáciách srdca a je to zatiaľ unikát, vyrobený v ľudovodemokratických štátoch vrátane Sovietskeho zväzu. Budeme ho dodávať všetkým štátom ľudových demokracií a na Západ", píše sa v archívnej správe TASR.

Na obrázku hlavní pracovníci na prvých dvoch prístrojoch pre umelý krvný obeh. Zľava: tokár Milan Trúsik, frézár Ján Zeman a vedúci pracovného úkolu, nástrojár Jozef Vagač. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/13. júna 1959

 

     "V Závodoch Presnej mechaniky sa vyrábajú aj spektrálne fotometre. Sú to presné prístroje svetovej úrovne a ich cena je podstatne nižšia ako v zahraničí. Ich výroba má nesmierny význam, lebo ide o tovar, ktorý je prevažne embargovaný", uvádza archívna správa TASR.

Montáž endoskopickej optiky nie je jednoduchou vecou. Ide o čočky v priemere niekoľkých milimetrov. Na obrázku Ján Soukup mladší pri montáži. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/13. júna 1959