Sekcia

Slovenská republika v rokoch 1994 – 1997

Chronologický prehľad významných udalostí v ére samostatnej Slovenskej republiky v rokoch 1994 – 1997.

 

9.februára 1994 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar podpísal v sídle Severoatlantickej aliancie (North Atlantic Treaty Organization - NATO) v Bruseli rámcový politický dokument o pristúpení SR k projektu Partnerstvo za mier.

11. marca 1994 - NR SR vyslovila nedôveru predsedovi vlády SR Vladimírovi Mečiarovi.

14. marca 1994 - Prezident SR Michal Kováč odvolal z funkcie premiéra Vladimíra Mečiara.

16. marca 1994 - Prezident SR vymenoval novú koaličnú vládu na čele s Jozefom Moravčíkom.

9. mája 1994 - SR sa stala pridruženým partnerom Európskej únie (EÚ).

30. septembra - 1. októbra 1994 - Na Slovensku sa uskutočnili prvé, predčasné parlamentné voľby do NR SR, v ktorých zvíťazila koalícia HZDS a Roľníckej strany Slovenska s 34,96 % (61 mandátov).

9.októbra 1994 - Na Slovensku sa uskutočnilo prvé referendum vyhlásené prezidentom SR na podnet NR SR. Poslancom Jánom Ľuptákom (ZRS) navrhnuté referendum o preukazovaní finančných prostriedkov použitých v dražbách a v privatizácii

10.decembra 1994 - Prezident SR Michal Kováč vymenoval novú vládu SR na čele s Vladimírom Mečiarom, lídrom víťazného subjektu z predčasných parlamentných volieb.

 

FOTOI: Podpísanie zmluvy Partnerstvo pre mier s NATO 13 Pressfoyer v sídle NATO, zľava: J.Prokeš, V.Mečiar, I.Andrejčák a S.Balanzino. Foto: Archív TASR. 9.februára 1994.

 

1. februára 1995 - Do platnosti vstúpila asociačná dohoda o pridružení SR k EÚ.

19. marca 1995 - V Paríži podpísali predsedovia vlád SR a Maďarska Vladimír Mečiar a Gyula Horn základnú zmluvu medzi oboma krajinami.

5. mája 1995 – Poslanci NR SR väčšinou hlasov vyjadrili nedôveru prezidentovi SR Michalovi Kováčovi. Bolo to na základe uznesenia, v ktorom sa konštatovalo, že bola preukázaná činnosť Slovenskej informačnej služby (SIS) nad rámec zákona pri pôsobení voči politickým stranám a ich predstaviteľom.

27. júna 1995 - Na summite EÚ v Cannes delegácia SR na čele s premiérom Vladimírom Mečiarom predložila oficiálnu žiadosť SR o prijatie za člena EÚ.

29. júna - 3. júla 1995 - SR navštívil pápež Ján Pavol II. Stretol sa s najvyššími predstaviteľmi SR a so státisícmi veriacich.

31. augusta 1995 - Syna prezidenta SR Michala Kováča ml. zavliekli do Rakúska, kde ho zadržala rakúska polícia v súvislosti s medzinárodným zatykačom Interpolu, ktorý na neho vydali v Nemecku.

25. októbra 1995 - Premiér V. Mečiar prijal zástupcov EÚ, ktorí mu odovzdali demarš - podľa predstaviteľov vtedajšej vládnej koalície, komuniké, vyjadrujúce znepokojenie nad úrovňou politických svárov na Slovensku.

FOTO: Po druhý raz v histórii slovenského národa, po prvýkrát v podmienkach existencie samostatnej republiky, pricestoval 30. júna 1995 na štvordňovú návštevu Slovenska Ján Pavol II. Svätý otec Ján Pavol II. a prezident SR Michal Kováč počas oficiálneho privítania na letisku M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: Archív TASR, 30.júna 1995.

 

2. februára 1996 - NR SR schválila zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.

9. februára 1996 - V Bratislave otvoril komisár EÚ Hans van den Broek sídlo Delegácie Komisie EÚ.

20. februára 1996 - O synovi prezidenta SR, Michalovi Kováčovi ml., rozhodol Vyšší krajinský súd vo Viedni, že Rakúsko ho mníchovskej prokuratúre nevydá a že sa môže vrátiť na Slovensko.

22. marca 1996 - NR SR prijala zákon o územnom a správnom členení Slovenska.

17. mája 1996 - Do plnej a stálej prevádzky bolo uvedené vodné dielo Gabčíkovo (VDG) vrátane vodnej elektrárne.

20. júla - 5. augusta 1996 - Na letnej olympiáde v Atlante (USA) získala Slovenská republika prvú zlatú medailu zásluhou kanoistu Michala Martikána. Ďalšie medaily získali rýchlostný kanoista Slavomír Kňazovický (striebornú) a strelec Jozef Gönci bronzovú medailu.

FOTO: Za mimoriadne užitočné označil bratislavské rokovania uskutočnené 9.februára na najvyššej úrovni, člen Európskej komisie zodpovedný za strednú a východnú Európu Hans van den Broek na tlačovej besede v hoteli Danube. Podľa jeho vyjadrenia má SR dostatočný potenciál na to, aby bola v prvých líniách európskych krajín usilujúcich sa o integráciu do EÚ.  Zľava: Nico Wegter, Georgios Zavvos, H.Broek a Juraj Schenk, minister zahr. vecí SR. Foto: Archív TASR, 9.februára 1996.

 

23. - 24. mája 1997 - Na Slovensku sa konalo referendum k vstupu SR do NATO. K trom otázkam schválenými NR SR pridal prezident SR M. Kováč ďalšiu o priamej voľbe prezidenta SR občanmi SR. Po zásahu Ministerstva vnútra SR sa mohli občania vyjadriť iba k vstupu SR do NATO.

8. - 9. júla 1997 - Kvôli nedostatkom v demokracii a nespĺňaní politických kritérií nepozvali SR na summite NATO v Madride do aliancie. Summitu sa zúčastnila slovenská delegácia na čele s premiérom Vladimírom Mečiarom.

25. septembra 1997 – Medzinárodný súdnu dvor v Haagu vyniesol rozsudok v spore medzi Maďarskou republikou a SR o výstavbe a využívaní Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, pričom rozsudok bol do určitej miery prijateľnejší pre slovenskú stranu.

september - október 1997 – Európska komisia (EK) vo svojom posudku nezaradila SR medzi kandidátov, ktorí mali byť najlepšie pripravení na vstupné rozhovory o členstve v EÚ pre neplnenie politických kritérií stanovených summitom. Na základe posudku vypadlo Slovensko na decembrovom summite EÚ v Luxembursku z prvej šestice kandidátov na členstvo v EÚ.

22. októbra 1997 - Európsky parlament prijal rezolúciu o SR, v ktorej žiadal posilňovanie ľudských práv a návrat Františka Gauliedera do NR SR, ktorého predtým vylúčila koaličná väčšina. 

 

 

FOTO: Referendum o vstupe Slovenska do NATO. T. Juríková a J.Bánová pri preberaní hlasovacích lístkov. Foto: Archív TASR, 22.mája 1997.