Sekcia

Brankárska opora Slovana Alexander Vencel starší má 75 rokov

Bývalý československý futbalový reprezentant a dlhoročná brankárska opora Slovana Bratislava Alexander Vencel starší sa dožíva 75 rokov.

 

     Alexander Vencel starší sa narodil 8. februára 1944 v dnešnej rumunskej obci Ilva Mare, ktorá v tom čase patrila Maďarsku a volala sa Nagyilba. Rodina sa v transylvánskej dedine ocitla dva mesiace pred narodením budúceho populárneho brankára. Jeho otec bol železničiar a na území dnešného Rumunska sa s rodinou ocitol z pracovných dôvodov.
     Svoju úspešnú kariéru odštartoval Alexander Vencel starší ako 14 ročný v bratislavskej Dimitrovke. Už o tri roky v roku 1961 prišiel na Tehelné pole a v drese Slovana Bratislava strávil 15 rokov a odchytal 321 zápasov. V prvých sezónach v belasom drese sa brankárskemu remeslu priúčal od legendárneho Viliama Schrojfa, po odchode ktorého sa stal na dlhé roky neohrozenou brankárskou jednotkou Slovana. Aj vďaka jeho brankárskemu umeniu sa Slovan stal trikrát (1970, 1974, 1975) majstrom Československa.
     Svoj zrejme najslávnejší zápas odchytal Alexander Vencel starší 21. mája 1969, keď Slovan na štadióne Sv. Jakuba v Bazileji zdolal slávnu FC Barcelonu 3:2 a získal Pohár víťazov pohárov. On sám však vyzdvihuje aj remízový zápas 2:2 na Maracane pred 120.000 divákmi proti Brazílii, ktorej dres si obliekal v tom čase aj legendárny Pelé.

Futbalisti Slovana Bratislava ChZJD získali po pätnástich rokoch titul futbalového majstra ČSSR. V hornom rade zľava: predseda FO Viliam Hlobil, Ľudovít Zlocha, Vladimír Hrivnák, masér Ondrej Zöllner, Bohumil Bizoň, Ladislav Móder, Ivan Hrdlička, Anton Škorupa, Ján Čapkovič, Jozef Čapkovič, Ján Zlocha, tréner Michal Vičan. V dolnom rade zľava: Peter Mutkovič, Jozef Fillo, Miroslav Kovařík, Alexander Horváth, Alexander Vencel, Karol Jokl, Jozef Bognár. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/4. mája 1970

 

     V československej reprezentácii debutoval Alexander Vencel starší 19. septembra 1965 v Rumunsku v kvalifikačnom zápase o postup na majstrovstvá sveta. Reprezentačný dres si obliekal prakticky celú kariéru, dvanásť rokov. Po celý čas tvoril nerozlučnú brankársku dvojicu s Čechom Ivom Viktorom. Prvé zápasy na najvyššej svetovej úrovni odchytal na MS v Mexiku v roku 1970. O šesť rokov neskôr sa stal v Belehrade majstrom Európy. Pôsobenie v reprezentácii ukončil kvalifikačným zápasom o postup na MS 1978 proti Walesu.
     V šľapajach Alexandra Vencela staršieho kráčali aj jeho synovia. Starší syn Alexander Vencel mladší bol podobne ako jeho otec brankárskou jednotkou v Slovane Bratislava. Mladšieho syna Stanislava Vencela zabrzdilo vo futbalovom rozlete zranenie.
      Alexander Vencel starší spolu so synom Alexandrom Vencelom mladším, ktorý je medzinárodne uznávaný odborník na výchovu brankárov a niekoľko rokov pôsobí ako inštruktor pre vzdelávanie trénerov brankárov pri Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA), vydal knižnú publikáciu o tréningu moderného brankára. Publikácia sa po doplnení stala základom nového projektu FIFA pod názvom Goalkeeping. Otec a syn majú na konte aj populárne odborné knihy Brankár a Brankár 2.
      Pokračovateľom brankárskej tradície rodiny Vencelovcov je aj vnuk Alexadra Vencela staršieho, ktorý sa tiež volá Alexander a je syn Alexandra Vencela mladšieho.

V poslednom kole I. slovenskej ligy 10. júna 1997 v Rimavskej Sobote, v ktorom sa rozhodovalo o majstrovi Slovenska, hostia z Trnavy potrebovali zvíťaziť. Výsledok zápasu Tauris Rimavská Sobota Spartak Trnava 2:1 (1:0) Tréneri Karol Pecze (vľavo) a Alexander Vencel v dobe nadstavenia hracieho času pri tlaku Trnavy. Foto: archív TASR, autor J. Ďurník/10. júna 1997