Sekcia

Rok 1950: Rekonštrukcia požiarom poškodeného Bojnického zámku

V Bojniciach len pred nedávnom začali renovovať vyhorený zámok. Rýchly priebeh technicky ťažkej rekonštrukcie prevádza naše znárodnené stavebníctvo.

 

     Stavební robotníci spolu s technikmi a majstrami Stavebného kombinátu Prievidza prekonávajú stavebné ťažkosti vo výške 70 m .

     Osadenstvo stavby, ktoré má skončiť stavbu do konca tohto roka sa zaviazalo, že práce na Bojnickom zámku ukončí skôr o 16 dní, t. j. do 15. decembra t. r.. Stavebný náklad na renovováciu zámku v Bojniciach činí 6 mil. Kčs. 

Znárodnené stavebníctvo sa pustilo do urýchlenej renovácie Bojnického zámku. Reportáž z opravných prác na Bojnickom zámku. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/15. októbra 1950

 

     Pri snahe zakúriť v strednom hrade Bojnického zámku sa podarilo robotníkom, ktorí najskôr museli vyčistiť nečistotami upchaté komíny, zámok podpáliť. Bol utorok, 9. máj 1950, krátko po deviatej hodine.  

     Iskra z komína dopadla priamo na šindľovú strechu stredného hradu. Plamene zničili tri zámocké veže, povaly a stropy najvyšších poschodí.

     Bojnický zámok prišlo hasiť 21 hasičských zborov z celého regiónu. Oheň spôsobil škodu za 15 miliónov Kčs.

     Opravné práce sa začali okamžite. Vynútila si ich aktivita domácich i predstaviteľov krajských a štátnych úradov. Odhady na opravu sa ustálili na čiastke šesť miliónov Kčs. Časť z tejto sumy vykryla poistka, zvyšok išiel zo štátnej dotácie. Bojničania sú za to dodnes vďační bývalému predsedovi KNV, rodákovi JUDr. Jozefovi Lietavcovi.

     Do roka po požiari boli škody odstránené. Zámok pre verejnosť otvorili 2. septembra 1951. Zároveň bola sprístupnená aj prvá múzejná expozícia archeológie v priestoroch Zimnej záhrady.

Krajská ľudová správa v Nitre sa rozhodla ešte v roku 1950 prevziať do svojej správy Bojnický zámok a zriadiť v ňom Krajské múzeum. Predbežne je v tomto novozriadenom múzeu archeologické oddelenie usporiadané z bohatých archeologických nálezov odkrytých pri vykopávkach v Nitrianskom kraji. Pohľad na Bojnický zámok, v ktorom je Krajské nitrianske múzeum. Foto: archív TASR, autor I. Gašparík/14. júna 1952