Sekcia

Otvorenie Pionierskeho paláca v Bratislave

Bratislavskí pionieri a s nimi pionieri a mládež na celom Slovensku prežívali v sobotu 10. novembra 1951 radostný deň. Pri príležitosti 34. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie a Mesiaca československo-sovietskeho priateľstva im na Mierovom námestí v Bratislave odovzdali budovu predsedníctva Slovenskej národnej rady - prvý Pioniersky palác na Slovensku.

Palác s bohatou históriou

     V Grassalkovičovom paláci oslavovala cisárovná Mária Terézia v roku 1776 svadbu svojej dcéry, v roku 1939 z neho vyhlasoval vtedajší prezident dr. Jozef Tiso Slovenskú republiku, v roku 1948 ho prvý československý robotnícky prezident Klement Gottwald venoval detskej mládežníckej organizácii. Palác socialisticky prestavali a 10. novembra 1951 ho slávnostne odovzdali deťom a mládeži.

Štedrý darca Viliam Široký

     Pioniersky palác deťom a mládeži slávnostne odovzdal veľký bojovník za práva robotníkov na Slovensku, podpredseda vlády a minister zahraničných vecí, predseda KSS Viliam Široký. V mladosti chodil do ľudovej školy na neďalekej Karpatskej ulici, a tak lokalitu dôverne poznal.

     V archívnej správe sa píše, že "v tejto škole aj dnes vládne radostný duch nového života žiakov, vychovávaných v láske k svojej vlasti a v uvedomelých obrancov svetového mieru. Žiaci tejto školy si uvedomujú, že to bola robotnícka trieda, ktorá pod vedením komunistickej strany vytvorila predpoklady pre tento nový život, čo tiež dokumentujú svojou veľkou láskou a oddanosťou ku KSS a k jej predsedovi súdruhovi V. Širokému."