Sekcia

Rok 1964: V nitrianskej štvrti Čermáň pracuje osvetová beseda

Za prvej republiky žilo v nitrianskej proletárskej štvrti Čermáň asi 1 200 ľudí tlačených biedou nezamestnanosti a za veľmi zlých sociálnych podmienok. Odvtedy sa mnoho zmenilo. Teraz tu býva asi 5 000 ľudí, vybudovalo sa päť škôl, domov dôchodcov.

 

     "Obyvatelia štvrte Čermáň pracujú v tunajšej tehelni, na štátnom majetku alebo dochádzajú za prácou do mesta Nitra. Pred dvomi rokmi  tu vybudovali v rámci akcie Z osvetovú besedu v hodnote 1 350 000 Kčs, ktorá je v poradí už šiestou v Nitre. Je v nej kinosála s dvoma premietačkami a hľadiskom pre 250 divákov, kompletné javisko, pobočka okresnej ľudovej knižnice s čitárňou, klubovňa pre 40 ľudí" uvádza archívna správa TASR.

Pavla Tóthová (druhá sprava) vedie 10 členný bábkársky krúžok. Na obrázku členovia krúžku zhotovujú hlavy pre maňušky. Foto: archív TASR, autor A. Prakeš/8. januára 1964

 

     V osvetovej besede vládne čulý ruch. Do hudobných a tanečných kurzov, kurzu výtvarnej výchovy a do krúžkov chodí do 500 mladých ľudí. Pravidelne robia kurzy spoločenských tancov i v blízkych Zlatých Moravciach a Novákoch. V Mesiaci československo-sovietskeho priateľstva usporiadali osem prednášok a besied, premietli niekoľko filmov a zaznamenali návštevnosť vyše 1 200 ľudí. V hudobných krúžkoch učí osem stálych a externých učiteľov 140 žiakov hru na klavír, gitaru, husle, harmoniku a teóriu hudby.

Docent Ľudovít Jelenák vedie 26 žiakov v kurzoch výtvarnej výchovy. Preberajú maľbu, kreslenie, kolorovanú a lavírovanú kresbu, pastel a akvarel. Na obrázku žiaci pri kreslení. Foto: archív TASR, autor A. Prakeš/8. januára 1964