Sekcia

Móda a la 60. roky

V tomto období prebiehajú po celej republike módne prehliadky, na ktorých odevné závody predvádzajú konfekciu na nadchádzajúcu jarnú a letnú sezónu. Čo sa bude nosiť?

 

     Vo Východoslovenskom kraji usporadúvajú módne prehliadky Módne závody n. p. Praha, Odevné závody kpt. Nálepku v Prešove a Odevy, podnik štátneho obchodu v Prešove.

     Ich cieľom je oboznámiť spotrebiteľov s módnymi novinkami na tento rok, ukázať, čo je vkusné, moderné a elegantné. Väčšinu z týchto modelov dostať už v predajniach n. p. Odevy. 

 

     V Bratislave usporiadala módnu prehliadku na začiatku februára 1966 predsedníčka výboru SNR pre cestovný ruch, povereníčka Petronela Višňovcová. Urobila tak na počesť účastníkov majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní, ktoré sa v tom čase konali v našom hlavnom meste. Veľký záujem v hoteli Devín vzbudila najmä kolekcia modelov spoločenských a večerných šiat.

Na módnej prehliadke sa predstavili výrobkami závody Vkus, družstvá Vzorodev a Avana. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/4. februára 1966

 

     Odevné závody Trenčín n. p. - najväčší výrobca konfekcie na Slovensku a druhý v ČSSR, pripravuje na jar a leto 1969 viacero noviniek pre mužov, ženy, dievčatá aj chlapcov.

     V pánskej móde prevažuje polopriliehavá línia s predĺženými sakami. Sklon ramien je v prirodzenej línii. Tvary golierov sa rozširujú. Nohavice majú priliehavú líniu, najmä u mladistvých až do zvonovej šírky. Na plášťoch všeobecne prevažuje kratšia dĺžka. Časť materiálov je károvaných s jemnými vzorkami. Prevažuje farba béžová a zelené odtiene.