Sekcia

Obľúbený český spevák a herec Josef Zíma oslavuje 85.narodeniny  

Stvárnil desiatky divadelných úloh a hral v televíznych inscenáciách. Pre mnohých zostane Josef Zíma predovšetkým odvážnym princom Radovanom z rozprávky Princezna se zlatou hvězdou.

FOTO: Prvý večer Medzinárodného festivalu tanečnej piesne v Bratislave bol venovaný českej a slovenskej tvorbe. Odznelo naňom 23 piesní vybraných v celoštátnej autorskej súťaži z celkového počtu 790 skladieb. Josef Zima spieva Chtel bych si vyjít . Foto: Archív TASR, 24.júna 1966.

 

 

Josef Zíma sa narodil 11. mája 1932 v Prahe, ale korene má po rodičoch na južnej Morave. Práve v dedinke, z ktorej pochádzala jeho mama, prvýkrát spoznal ľudové pesničky. Po maturite na gymnáziu študoval herectvo na Divadelnej akadémii múzických umení v Prahe a súčasne súkromne navštevoval hodiny spevu.

 Členom ľudového súboru konzervatória bol od roku 1948 do roku 1951. Po ukončení štúdia získal svoj prvý herecký angažmán v Benešove pri Prahe, kde pôsobil od roku 1953 do roku 1955. Po vojenskej prezenčnej službe v roku 1957 nastúpil do Divadla satiry (dnešné Divadlo ABC). V roku 1958 naspieval album Blues pro tebe, bola to platňa, na ktorej vyšla Jiřímu Suchému ako autorovi prvá pieseň.

Počas jedného vystúpenia umeleckého súboru padol Josef do oka režisérovi Zdeňkovi Podskalskému a scenáristovi Jaroslavovi Dietlovi a ponúkli mu prácu v televízii. Neskôr naspieval celý rad ďalších známych piesní, okrem iných tiež so speváčkou Pavlínou Filipovskou a ďalšími. Úspešne vystupoval aj v televízii najmä ako konferencier. Od konca 70. rokov 20. storočia sa profiluje ako spevák českej dychovky.

Pražské komorní divadlo sa stalo jeho scénou na ďalších 30 rokov. Spevák a herec spolu s manželkou napísali spomienkovú knihu Princ a Káča, v ktorej úsmevne opisujú spoločné životné peripetie zo súkromného aj umeleckého života.Často označovaný ako "nekorunovaný král české dechovky" doteraz nahral asi 200 piesní a získal aj tri Zlaté a jednu Platinovú platňu. Dodnes je aktívnym muzikantom, ktorý stále príležitostne vystupuje.

 

Zdroj: http://www.csfd.cz/tvurce/33120-josef-zima/