Sekcia

Žiaci na horách – začína sa lyžiarsky výcvik

Od polovice januára sa plnia rekreačné strediská na našich horách nadšenými mladými športovcami. Žiaci a študenti sem prichádzajú na lyžiarsky výcvik, aby si osvojili základy lyžovania a spoznali život na horách.

 

     Zima na horách prináša mládeži mnoho radosti. Rekreačné stredisko školskej mládeže Olega Koševého v Trlenskej doline pri Ružomberku ožilo radostným ruchom oravskej mládeže, ktorá sem prišla v rámci výchovno-výcvikového zájazdu na osem dní. Žiakov a žiačky z Námestova má v rekreačnom stredisku na starosti profesor Viktor Jagelka.

Pred odchodom do krásneho bieleho prostredia je pred strediskom pravidelný ranný nástup. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/23. januára 1957
Večerné chvíle využíva oravská mládež tiež ku spoločenským hrám. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/23. januára 1957

 

     V rámci povinnej telesnej výchovy sa zúčastňujú aj poslucháči Veterinárnej fakulty z Košíc zimného lyžiarskeho výcviku na Bilíkovej chate vo Vysokých Tatrách. Doteraz prešlo výcvikom 75 poslucháčov, ďalších 80 sa vystrieda v týchto dňoch v desaťdňových turnusoch.

Poslucháči pri odchode z Bilíkovej chaty na praktický výcvik. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/5. februára 1964
Vedúci výcviku Ondrej Župa predvádza poslucháčom základné prvky. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/5. februára 1964

 

     Počas týždenného pobytu v Tatranskej Kotline si osvojilo základy lyžiarskej techniky a spôsobu života vo Vysokých Tatrách aj 33 detí zo ZDŠ na Kulíškovej ulici v Bratislave. Žiaci VI. A sú z experimentálnej triedy pre ľahkú atletiku.

 

     Dobré snehové podmienky v oblasti Chopku v Nízkych Tatrách využívajú stovky milovníkov zimných športov. Sú medzi nimi hlavne účastníci školských výcvikových zájazdov a ďalší milovníci tejto prekrásnej turistickej oblasti. Dobrý sneh na severnej strane Chopka využíva na výcvik aj 40 poslucháčov Pedagogickej fakulty z Prešova pod vedením odborného asistenta Jozefa Filčaka.

 

     Krása prírody Vysokých Tatier očarila aj 32 žiakov Poľnohospodárskej technickej školy - smer záhradnícky z Malinova, okres Bratislava – vidiek. Ubytovaní sú v zotavovni Proteška v Ždiari, kde im krásne okolie a lyžiarske terény umožňujú v plnej miere využiť voľné chvíle pre šport a rekreáciu.

Žiaci v snahe poznať krásy Vysokých Tatier odchádzajú na vzdialenejšie lyžiarske túry autobusom ČSAD. Foto: archív TASR, autor K. Cích/8. februára 1962
Žiačky Poľnohospodárskej technickej školy - smer záhradnícky z Malinova Elena Javorová, Darina Mgrčanová, Irena Olejárová a Mária Hatríková po návrate z lyžovačky. Foto: archív TASR, autor K. Cích/8. februára 1962