Sekcia

Rok 1953: Prešov hostí prehliadku najlepších ochotníckych súborov

V dňoch 9. - 13. apríla prebieha v Prešove prvá časť druhej celoslovenskej prehliadky ľudovej umeleckej tvorivosti. Účastníkmi sú najlepšie ochotnícke umelecké súbory a ľudoví umelci – sólisti, takmer z celého Slovenska.

 

     "V obidvoch častiach prehliadky ľudovo-umeleckej tvorivosti sa vystrieda spolu 54 súborov s 2 964 účinkujúcimi z radov mládeže i dospelých. Tí svoje tvorivé i umelecké schopnosti rozvíjajú na pôde škôl, závodných klubov, osvetových besied a jednotlivých skupín masových organizácií.

     Estrádu školských súborov, ktorou sa prehliadka začala otvoril predseda Slovenského výboru pre veci umenia Dr. Ľudovít Bakoš", uvádza archívna správa TASR.

Prehliadku ľudovo-umeleckej tvorivosti v Prešove otvoril predseda Slovenského výboru pre veci umenia Dr. Ľudovít Bakoš. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/11. apríla 1953

 

     Estrádny program školských súborov vyplnili spevné, hudobné, tanečné a recitačné čísla, z ktorých vyžarovala mladistvá sila, nadšenie, radosť, bojovnosť, láska k vlasti a odhodlanie víťazne dokončiť všetky budovateľské diela výstavby socializmu v našej vlasti.