Sekcia

Kynceľová: Obec sa v roku 1990 odčlenila od Banskej Bystrice

Prvá historická zmienka o obci sa pochádza zroku 1435, v ktorej sa uvádza pod názvom Kunczelfalva.

FOTO: Dom služieb v obci Kynceľová je využívaný aj ako kultúrny dom. Foto: TASR, autor B. Račko, 3. februára 2017

 

Obec Kynceľovú, ktorá je od najväčšieho banskobystrického sídliska Sásová vzdialená len na skok, mnohí dodnes považujú za mestskú časť Banskej Bystrice. To však bola pravda iba do roku 1990, vtedy sa od mesta pod Urpínom odčlenila.

Kynceľová, v ktorej dnes žije okolo 400 obyvateľov, leží pod Nízkymi Tatrami v Banskobystrickom okrese. Patrí do mikroregiónu Pod Panským dielom, ktorý hraničí zo severu so Starými Horami, Motyčkami a Donovalmi, z východu s Moštenicou, Lučatínom, Ľubietovou, z juhu s Ponikami, z juhozápadu s mestom Banská Bystrica. Celý mikroregión sa nachádza v tesnej blízkosti mesta pod Urpínom, ktoré preň plní funkciu sídla s vyššou občianskou vybavenosťou a funkciu dopravy a zamestnanosti.

 

 

Prvá historická zmienka o Kynceľovej sa datuje od roku 1435 pod názvom Kunczelfalva. Názov obce sa postupne menil na Kunczldorf, neskôr Kinczeldorf, v roku 1680 Kinczelowa, maďarsky Göncölfalva až po dnešný názov Kynceľová. V 13. storočí bola poddanskou obcou na banskobystrickom mestskom teritóriu. V rokoch 1496-1526 patrila Thurzovcom, potom mestu Banská Bystrica. V roku 1828 sa v dedine nachádzalo 14 domov a 107 obyvateľov. V 18. až 20. storočí sa zaoberali poľnohospodárstvom a povozníctvom. Začiatkom 20. storočia boli miestni známi ako murári a tesári.

 

FOTO: Pamätná tabuľa na Dome služieb v obci Kynceľová. Foto: TASR, autor B. Račko, 3. februára 2017

 

Kynceľová nie je typickou slovenskou obcou. Nemá kostol, ani krčmu a potraviny. Obec je však atypická aj v inom. Postavila dom služieb z peňazí, ktoré jej v závete odkázal jej rodák Ján Bielik, ktorý žil v Amerike.

"Náš občan nám odkázal v závete peniaze. Mal želanie, aby sme z nich postavili dom smútku. Náš cintorín je však dosť odruky a celkovo by nebol využitý, my sme totiž maličká obec. Rozhodli sme sa preto postaviť dom služieb v centre obce. Dnes slúži na evanjelické bohoslužby, stretnutia s jubilantmi alebo na uvítanie detí do života, ale i pohreby či iné akcie. Môžu sa tam konať kary či svadby. Rotunda oživila stred našej obce.

Vedľa nej je pôvodná zvonica, naklonená skoro tak ako banskobystrická šikmá Hodinová veža," uviedla starostka Kynceľovej Martina Kubišová. Štedrý rodák má na dome pamätnú tabuľu. 

 

FOTO: Na snímke niekdajšia Evanjelická ľudová škola obci Kynceľová, V budove dnes sídli obecný úrad. Foto: TASR, autor B. Račko, 3. februára 2017

 

Niekdajšiu evanjelickú ľudovú školu navštevoval aj významný herec, režisér a scenárista Paľo Bielik. V pamäti divákov zostane navždy zapísaný ako zbojnícky hrdina Juraj Jánošík, ktorého hral vo filme, divadle a vrátil sa k nemu aj ako režisér. Práve v tejto škole, v detskom hereckom krúžku, urobil svoje prvé kroky na doskách, ktoré znamenajú svet.

Paľo Bielik sa narodil v roku 1910 v Senici, dnešnej časti Banskej Bystrice. Jeho prvé školské kroky viedli do susednej obce Kynceľová, kde navštevoval školu.

"Cesta zo Senice do školy bola krátka, lebo stačilo prebehnúť lávkou ponad Senický potok a už bol v Kynceľovskom chotári. Bielik s rodákmi a spolužiakmi z Kynceľovej udržiaval kontakty aj po odchode do Prahy. Pamätníci vraj spomínali, že keď začali chodiť listy z Prahy, hneď vedeli, že "bohóci" majú finančné suchoty. Tak ľudia volali umelcov v Prahe. Ako dobrí rodáci vždy nejako pomohli," uvádza v materiáli Ján Styk, ktorým podrobne spracoval život tejto významnej hereckej a režisérskej osobnosti.

 

 

Najznámejším podujatím, ktoré Kynceľovú zviditeľňuje široko-ďaleko je Fizolňový deň. Súťaž vo varení dobrôt z fazule obec organizuje vždy v lete a je spojená i so súťažou v krájaní cibule. V tomto roku ho usporiada už po jedenásty raz 22. júla. "V každom dome sa pestovala fazuľa, po našom fizolňa, preto táto akcia," poznamenala starostka Martina Kubišová.

 

Zdroj: TASR, Obec Kynceľová

 

Prečítajte si ďalšie články uverejnené v rubrike Dedina vtedy