Sekcia

Rok 1961: Pracujúci ľud protestuje proti výčinom kolonizátorov

Zavraždenie vodcu národného oslobodzovacieho hnutia v Kongu Patrice Lumumbu vyvolalo v socialistických krajinách vlnu nevôle a odporu. Na námestiach sa schádzajú stovky pracujúcich na protestných zhromaždeniach.

 

     „Na protestnom zhromaždení v stredu 15. februára vyjadrili zástupy pracujúcich a mládeže Bratislavy na Hviezdoslavovom námestí svoj rozhodný protest proti sprisahaniu a výčinom kolonialistov a ich prisluhovačov, ktorých obeťou sa stal zákonný predseda konžskej vlády Patrice Lumumbu a jeho druhovia“, uvádza sa v archívnej správe TASR.

     Za afrických študentov, žijúcich na Slovensku, prehovoril na zhromaždení Martin Osei - Nyarko z Ghany:“My, africkí študenti žijúci v Československu sme presvedčení, že nebude koniec útrapám konžského ľudu, kým jednotky OSN zostanú v Kongu. Musia ho okamžite opustiť! Kongo patrí Afričanom!“

Za afrických študentov žijúcich na Slovensku, prehovoril na protestnom zhromaždení Martin Osei - Nyarko z Ghany. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/ 15. februára 1961

 

     Manifestačné zhromaždenie pracujúcich a mládeže Bratislavy, jednomyseľne prijalo rezolúciu adresovanú Organizácii spojených národov, odsudzujúcu zločiny imperializmu.

     Správu o zavraždení predsedu zákonnej konžskej vlády Patrice Lumumbu a jeho druhov prijali s veľkým rozhorčením i žiaci Jedenásťročnej strednej školy na Mudroňovej ulici v Prešove. V učebniach usporiadali desaťminútovky, z ktorých odoslali protestnú rezolúciu Československému výboru obrancov mieru do Prahy, v ktorej odsúdili zločiny kolonizátorov v Kongu.

     Text rezolúcie prečítala svojim spolužiakom Hana Lomová, ktorá sa narodila v nacistickom koncentračnom tábore Freiberg Sachsen. Jej spolužiaci text rezolúcie jednomyseľne schválili.

Text rezolúcie prečítala svojim spolužiakom Hana Lomová. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/15. februára 1961
Žiaci Jedenásťročnej strednej školy na Mudroňovej ulici v Prešove text rezolúcie jednomyseľne schválili. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/15. februára 1961

 

     Svoje rozhorčenie  nad zavraždením národného hrdinu konžského ľudu Patrice Lumumbu vyjadrili aj pracujúci závodov, úradov a žiaci zo stotisícového mesta budovateľov Východoslovenských železiarní, z Košíc. Vo štvrtok 16. februára sa zišli na protestnej manifestácii.  

     Na tomto zhromaždení prehovoril člen byra KV KSS, predseda Krajskej odborovej rady Jindřich Kušnierik, ktorý zdôraznil, že kolonializmus vidiac svoj nevyhnutný zánik siaha k najhanebnejším metódam, akou je aj táto beštiálna a cynická vražda, za ktorú nesú zodpovednosť nielen Belgičania a ich pomocníci, ale najmä generálny tajomník OSN Dag Hammarskjöld.

Pracujúci Košíc protestujú proti výčinom kolonizátorov. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/16. februára 1961
Pracujúci Košíc protestujú proti výčinom kolonizátorov. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/16. februára 1961