Sekcia

Rok 1987: Na Slovensku začíname experimentálne pestovať kiwi

Na JRD Československo – sýrskeho priateľstva vo Svodíne, okres Nové Zámky, začali experimentálne pestovať exotickú rastlinu actinidia chinensis, ktorej plody sú u nás známe pod názvom kiwi.

 

     "S experimentom na overovanie pestovania exotickej rastliny actinidia chinensis, ktorej plody sú u nás známe pod názvom kiwi, začali na JRD vo Svodíne pred 3 rokmi. Presne toľko je potrebné na vznik takzvanej ukážkovej úrody, pretože rastlina začína byť plodná až vo 4. a 5. roku", uvádza archívna správa TASR.

Ošetrovateľka Alžbeta Šimonková pri obhliadke a kontrole plodov kiwi. Foto: archív TASR, autor P. Šimončík/8. októbra 1987

 

     Pestovanie na pol hektárovej pokusnej plantáži, ktorú na jar tohto roka rozšírili o jeden a pol hektára, robia družstevníci poloprevádzkovou formou. Keďže Svodínčania majú záujem aj o množenie actinidie chinensis, začnú koncom roka s výstavbou veľkoplošného skleníka. Ak experiment s pestovaním tohto vyhľadávaného veľmi chutného ovocia dopadne dobre, v 9. päťročnici chcú pestovatelia dodávať výsadbový materiál aj záhradkárom a iným záujemcom.

Ošetrovateľka Alžbeta Šimonková pri ošetrovaní priesad semenáčov kivi. Foto: archív TASR, autor P. Šimončík/8. októbra 1987