Sekcia

Rok 1957: Kapusta z Lehníc obohatí zeleninový trh aj v Prahe

Na trhu sa v týchto dňoch objavila prvá poľná kapusta z Lehníc. Tamojšie JRD dosiahlo v tomto roku mimoriadne bohatú úrodu, všetku kapustu majú z vlastnej priesady.

 

     "Zeleninárska skupina JRD v Lehniciach, okres Šamorín, dosiahla v tomto roku mimoriadne bohatú úrodu krásnej kapusty z vlastnej priesady, ktorú si vypestovala v kvetináčoch a koncom marca presadila do voľnej pôdy na dvojhektárovom láne.

     Už doteraz prevzal zo zmluvnej dodávky kapusty Bratislavský obchod so zeleninou a ovocím 45.000 hlávok, ktorými zásobil zeleninový trh v Bratislave, Trnave, Piešťanoch, Trenčianskych Tepliciach, Košiciach i Prahe.

     Lehnickí družstevníci počítajú s úrodou 90 tisíc hlávok tejto na vitamín C bohatej zeleniny a s tržbou 160.000 Kčs, ktorá poputuje do družstevnej pokladnice", píše sa v archívnej správe TASR.

Zeleninárska skupina JRD Lehnice pri zbere hlávok poľnej letnej hlávkovej kapusty. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/7. júna 1957
Pracovníci Bratislavského obchodu s ovocím a zeleninou urýchlene nakladajú kapustu na autá, aby sa čerstvá priamo z poľa dostala čím prv na trh a do našich domácností. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/7. júna 1957