Sekcia

Ján Pivarník patril k najrýchlejším obrancom čs. futbalových trávnikov

Bývalý československý futbalový reprezentant, majster Európy z roku 1976, Ján Pivarník sa dožíva 70 rokov.

 

     Ján Pivarník bol jedným z najrýchlejších krajných obrancov československých futbalových trávnikov. Patril k oporám obranných radov národného tímu na ME 1976. Dostal sa aj do nominácie najlepšej jedenástky európskeho šampionátu. Dva roky pred ME 1974 Pivarníka ako hráča Slovana Bratislava, s ktorým vyhral dva československé tituly (1974, 1975), vyhlásili za najlepšieho československého futbalistu. Dňa 21. marca 2017 bol uvedený do Siene slávy slovenského futbalu.

 

     Ján Pivarník sa narodil 13. novembra 1947 vo východoslovenskej obci Cejkov. Futbalovú kariéru začal v klube Slavoj Trebišov, v ktorom strávil sezónu 1965/1966. Mladý talentovaný obranca neušiel pozornosti funkcionárov VSS Košice, za ktorý ako 19-ročný debutoval v najvyššej československej súťaži. V metropole východného Slovenska pôsobil v rokoch 1966 až 1972.

      V roku 1972 vymenil Košice za Bratislavu. V Slovane sa stal jedným z najlepších obrancov bývalého Československa. V belasom drese získal v rokoch 1974 a 1975 dva tituly majstra Československa a v roku 1974 aj Československý pohár. Celkovo v najvyššej československej lige odohral 267 zápasov a ako obranca strelil 14 gólov. V Bratislave okrem futbalu stihol vyštudovať právo, oženiť sa s herečkou Jarmilou Koleničovou, s ktorou má dcéru Alexandru a syna Tomáša.     

Jozef Plachý (v strede) so svojimi kamarátmi, futbalistami VSS Košice Jánom Pivarníkom (vpravo) a Jarom Pollákom na prechádzke v Košiciach. Foto: archív TASR, autor A. Haščák/24. apríla 1972

 

     Legendárny obranca, ktorý v úlohe falošného krídla často podnikal nečakané nájazdy na bránu súpera, sa výrazne uplatnil aj v československej reprezentácii. Ešte ako hráč VSS Košice sa dostal v úlohe náhradníka (neodohral ani jeden zápas) do reprezentačného výberu na MS 1970 v Mexiku. Veľké chvíle rýchleho krajného beka prišli o šesť rokov neskôr na ME 1976 v Juhoslávii. Československá reprezentácia zdolala Spolkovú republiku Nemecko vo finále v Belehrade po remíze 2:2 v riadnom čase v jedenástkovom rozstrele 5:3 a získala titul majstrov Európy. Celkovo Pivarník odohral 39 reprezentačných duelov a strelil v nich jeden gól.

     Po úspešných ME začali Pivarníkovi brániť v aktívnej kariére problémy s chrupavkami v kolenách. Jednu sezónu (1978/1979) bol síce hráčom Dukly Banská Bystrica, ale neodohral ani jeden zápas. V roku 1979 odišiel ako hrajúci tréner do rakúskeho Kittsee. Na sklonku aktívnej kariéry odohral v sezóne 1981/1982 ešte tri zápasy za španielsky klub FC Cadíz.

Jozef Plachý (v strede) so svojimi kamarátmi, futbalistami VSS Košice Jánom Pivarníkom (vpravo) a Jarom Pollákom na prechádzke v Košiciach. Foto: archív TASR, autor A. Haščák/24. apríla 1972

 

     Bohatá je aj Pivarníkova trénerská kariéra. Ako asistent hlavného trénera pôsobil v prvej polovici 80. rokov 20. storočia v rakúskom klube Austria Viedeň a v portugalskom klube Sporting Lisabon. Potom nasledovalo dlhoročné trénerské pôsobenie v arabských krajinách ako Kuvajt, Saudská Arábia, Katar, Omán či Spojené arabské emiráty. S kuvajtským tímom Al Qadisiya získal v roku 1994 Ázijsky pohár.