Sekcia

Rok 1977: Hvezdáreň v Hlohovci je zdrojom poučenia i zábavy

Krajskú hvezdáreň v Hlohovci zriadili v roku 1954. Bohatú činnosť astronómov - amatérov v nej vedie dve desaťročia RNDr. Elemír Csere.

 

     "Práca amatérskych astronómov v Hlohovci je zameraná na výskum slnečnej fotosféry, zakresľovanie slnečných škvŕn, sledovanie obrazu slnka pomocou heliostatu. Širokú verejnosť zoznamujú s hviezdnou oblohou odbornými prednáškami a pozorovaniami.

     V Hlohovci si svojpomocou zostrojili unikátne modely a pomôcky. Medzi ne patri farebný diagram hviezd, lunárium, večný kalendár, svetové a astronomické hodiny, pod kopulou svietiaca a otáčavá mapa hviezdnej oblohy, kalendár pre planétu Mars, model slnečnej sústavy a mesačného povrchu. Získané a overené skúsenosti si vymieňajú v rámci družobných stykov s hvezdárňami v Brne, Kyjove a v maďarskom Győri", píše sa v archívnej správe TASR.

Triedna učiteľka Jarmila Mocková (vľavo) so žiakmi Stanislavom Kováčikom (vľavo) a Zuzanou Burzíkovou z 9. B triedy I. Základnej deväťročnej školy v Hlohovci pri modeli Mesiaca. Foto: archív TASR, autor Š. Puškáš/4. júla 1977
Žiak Ivan Štipák určuje dátum pomocou večného kalendára, ktorého rozpätie údajov je dvetisíc dvesto rokov. Foto: archív TASR, autor Š. Puškáš/4. júla 1977