Sekcia

Hrad Krásna Hôrka zachvátil pred piatimi rokmi požiar

Zničujúci požiar vznikol 10. marca 2012, keď sa dvaja chlapci pokúšali zapáliť si cigaretu a spôsobili pritom požiar trávnatého porastu hradného kopca.

FOTO: Hrad Krásna Hôrka. Foto: Archív TASR, autor G. Bodnár, 22. novembra 1966

Hrad bol postavený v 13. storočí. Jeho zemepánmi boli Bebekovci, šľachtický rod, ktorý ovplyvňoval históriu regiónu do roku 1556 respektíve 1557. Po nich na Krásnu Hôrku prišli Andrášiovci, ktorí písali jeho históriu až do roku 1944. Hrad je dnes súčasťou Slovenského národného múzea (SNM) v Múzeu Betliar. Stála hradná expozícia prezentuje staviteľstvo od 13. do 18. storočia a informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahujú cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy.

Zničujúci požiar vznikol približne o 13.30 h, keď sa dvaja chlapci pokúšali zapáliť si cigaretu a spôsobili pritom požiar trávnatého porastu hradného kopca. Oheň sa preniesol aj na samotný hrad. Na mieste zasahovalo 47 policajtov z jednotlivých zložiek Policajného zboru (PZ) a 2 služobné psy. Zasahoval aj vrtuľník letky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (SR) a 84 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) s dobrovoľníkmi. Požiar lokalizovali o 15.30 h, zásah policajtov bol ukončený o 21.00 h.

 

FOTO: Krásna Hôrka - pyšný zámok... hovorí starodávna pieseň z kuruckých čias o vzácnom klenote Slovenského Rudohoria. Foto: Archív TASR, autor J. Tachezy, 17. júla 1959

V čase požiaru bolo na hrade Krásna Hôrka umiestnených 4229 zbierkových predmetov (vrátane tých v depozitároch). Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 z nich. Oheň zničil aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. Podarilo sa zachrániť 90 percent zbierok. Časť z nich bola uložená v depozitoch Múzea Betliar a časť v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach.

Oficiálna rekonštrukcia objektov poškodených marcovým požiarom sa začala v októbri 2012.

V súčasnosti sú ukončené dve etapy rekonštrukcie hradu. V rámci prvej etapy obnovy sa zachraňovali muzeálne zbierky a predmety a mapoval sa rozsah vzniknutých škôd. V rámci druhej etapy obnovy bola urobená demontáž strešných konštrukcií havarijného prestrešenia hradu. Tretia najrozsiahlejšia etapa je vo fáze prípravy projektov a projektovej dokumentácie.

 

FOTO: Požiar hradu Krásna Hôrka 10. marca 2012. Foto TASR, autor F. Iván, 10. marca 2012

 

Peniaze na obnovu hradu pochádzajú z poistenia a okrem iného aj z verejnej zbierky. Sumu 1000 eur poslal folklórny súbor Krásna Hôrka, ktorý vznikol v japonskom Tokiu v roku 1993. Jeho členovia sú Japonci, ktorí sa zaujímajú o slovenskú ľudovú kultúru. SNM k marcu 2016 vynaložilo na 4 550 139,77 eura z poistného plnenia a 16 704 eur z verejnej zbierky.

Obnova hradu Krásna Hôrka sa dostala do programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky z 13. apríla 2016 s tým, že vláda finančne zabezpečí obnovu hradu Krásna Hôrka. Téme rekonštrukcie hradu sa venovala vláda na svojom výjazdovom rokovaní 14. septembra 2016 v Rožňave.