Sekcia

Herečka Zuzka Cigánová oslavuje životné jubileum

Širokej verejnosti bola známa predovšetkým ako vynikajúca slovenská herečka, dnes ju ľudia vnímajú skôr ako autorku, kritikou i čitateľmi veľmi pozitívne prijímaných kníh.

FOTO: Zuzana Cigánová. Archív TASR.

      Zuzana Cigánová sa narodila 23. júna 1947 v Bratislave v umelecky založenej rodine. Jej matka bola maliarka, o dva roky starší brat Peter Cigán sa presadil ako bábkarský výtvarník a animátor. Aj budúca herečka mala v detstve blízko k výtvarnej umeleckej tvorbe, až pokým si ako trinásťročná zahrala v poviedkovom filme Malá manekýnka (1960). Jej prvou filmovou úlohou bola titulná postava dievčiny, ktorá sa stane hviezdou módnych prehliadok, priveľmi však prepadne pýche a samoľúbosti.

       Absolventka herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave stvárnila v roku 1966 postavu Teriny v cenami ovenčenej poeticko-romantickej dráme Romance pro křídlovku. Vo filmovej adaptácii básnickej poviedky Františka Hrubína si vtedy osemnásťročná Zuzana Cigánová zahrala s ostrieľanými hercami Jaromírom Hanzlíkom,  Štefanom Kvietikom alebo Karlom Rodenom st.
 

   

FOTO: V Slovenskom národnom divadle uviedli inscenáciu Piscatorovho prerozprávania románu L. N. Tolstého Vojna a mier. Voľnú dramatizáciu diela v troch dejstvách preložil Ladislav Obuch. V réžii Jozefa Budského hru Vojna a mier uviedli 8. marca v Divadle P.O.Hviezdoslava. Zuza Cigánová v úlohe Lízy a Ivan Rajniak v úlohe Pierra Bezuchova. Foto: Archív TASR, autor M. Borodáčová, 7.marca 1974.

  Umelkyňa patrí do hereckej generácie, ktorú v bývalom Československu obsadzovali významní režiséri, napríklad Andrej Lettrich, Otakar Vávra, Stanislav Párnický, Vladimír Strnisko, Dušan Hanák a ďalší. Účinkovala v takmer dvesto televíznych filmoch a inscenáciách a pred kamerami sa stretla s väčšinou známych slovenských i českých hercov z obdobia po roku 1970.

Diváci si herečku môžu pamätať napríklad zo snímok Slávnosť v botanickej záhrade (1969), Prípad krásnej nerestnice (1973), Sázka na třináctku (1978), Tím pádem (1979), Putování Jana Amose (1983) alebo Portrét Doriana Graya (1988). Hlasovým prejavom zaujala v legendárnom rozhlasovom seriáli Čo nového, Bielikovci a na jej hlas určite nezabudnú ani fanúšikovia kultového maďarského animovaného seriálu Miazgovci, v ktorom nadabovala postavu Kristíny.
      

 

FOTO: V rámci 50. jubilejnej sezóny uvedla činohra SND v Bratislave 25.apríla premiéru českej veselohry Ladislava Stroupežníckého Viťúzi. Hra v 4-dejstvách zachytáva obraz zo života českej dediny. Zľava: Zuzana Cigánová v úlohe Kristíny, Eva Krížiková v úlohe Márie Dubskej a František Dibarbora v úlohe Šumbala. Foto: Archív TASR, autor M.Borodáčová 24.apríla 1970.

Cigánová sa presadila nielen na striebornom plátne a televíznych obrazovkách, ale často ju bolo vídať aj v divadle. Už počas štúdia na VŠMU pôsobila ako elévka v Divadle Nová scéna v Bratislave. V roku 1970 nastúpila do Činohry Slovenského národného divadla (SND).

Okrem iných hrala na javisku SND v Solovičovom Meridiáne a v kultovom muzikáli Na skle maľované. Stvárnila tiež úlohu Šípkovej Ruženky v rovnomennej rozprávke a excelovala v hre amerického autora Tennesseeho Williamsa Zostupujúci Orfeus.
       

FOTO:Prvou premiérou divadelnej sezóny 1973/74 bude na scéne P. O. Hviezdoslava v Bratislave inscenácia hry sovietskeho autora Savvu Dangulova Akt uznania. Hru slávnostne uvedú 6. novembra pri príležitosti 56. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie a k Mesiacu čs.-sovietskeho priateľstva. Zuzana Cigánová v úlohe Jeleny. Foto: Archív TASR, autor M.Borodáčová, 6.novembra 1973. d

Literárne prejavy Zuzany Cigánovej sú zosobnené v jej knihách Kúsok cesty okolo sveta (1991), Dopadne to dosť dobre, pes bude rád (1995), K+K alebo naša etuda (2004), Šampanské, káva, pivo (2007, 1. vydanie), Špaky v tŕní (2012, 1. vydanie) a Aksál (2016, 1. vydanie). V rokoch 2008, 2013 a 2017 bola finalistkou prestížnej literárnej ceny Anasoft litera.

FOTO: Činoherný súbor SND v Bratislave uviedol v piatok 30. januára premiéru hry súčasného sovietskeho dramatika Grigorija Gorina Šašovská komédia. Réžiu hry má národný umelec Jozef Budský. Scénu navrhol národný umelec Ladislav Vychodil a kostýmy Ľudmila Purkyňová. Postavu legendárneho Thyla Ulenspiegla herecky stvárňuje Leopold Haverl /alternuje Štefan Kvietik/. Juraj Slezáček v úlohe kráľa Filipa II. a Zuza Cigánová v úlohe kráľovnej Márie. Foto: Archív TASR, autor M.Borodáčová, 29.januára 1976.