Sekcia

Prežité roky s herečkou Máriou Kráľovičovou

Čárska rodáčka, roduverná Záhoráčka, národná umelkyňa Mária Kráľovičová sa 7. júna dožíva 90 rokov. Na divadelných doskách účinkuje od roku 1945.

 

     Mária Kráľovičová začínala hrať ako osemnásťročná. V roku 1945 vyhrala konkurz a dostala sa do divadla v Martine. Zaradila sa medzi mnohých slovenských nestorov herectva, ktorých toto divadlo vychovalo a podporilo ich výnimočný herecký talent. V martinskom, vtedajšom Slovenskom komornom divadle, prežila dva roky (1945-1947) a potom do roku 1950 študovala herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Od roku 1948 je členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave.

 

Nezabudnuteľná recitátorka

     Mária Kráľovičová dokázala zahrať akýkoľvek žáner. Najradšej však hrala romantické a citové postavy a nezabudnuteľne recitovala. Javisková kompozícia Sládkovičovej Maríny Jozefa Budského bola teda pre ňu jednou z jej životných úloh.

 

Prvá slovenská televízna herečka

     Kráľovičová bola prvou slovenskou herečkou účinkujúcou v televízii. V roku 1956 ju režisér Ján Roháč obsadil do televíznej inscenácie Dovidenia, Lucien, ktorá začala sériu legendárnych televíznych pondelkov. Vo filme sa ujala od roku 1950 postavou Uľky Bujnovej v Bielikovom filme Priehrada.

Televízne štúdio v Bratislave v snahe obohatiť svoj program zaradilo do vysielania v stredu 15. mája o 20.20 hod. televíznu hru Do videnia Lucien, ktorej autorom je Vladimír Novotný. Je to prvá inscenácia televíznej hry v štúdiu v Bratislave. Dej sa odohráva v predmestí amerického veľkomesta. Réžiu má Ján Roháč a hlavné postavy vytvára Mária Kráľovičová a Elo Romančík, laureát Štátnej ceny. Zábery zo skúšok v bratislavskom televíznom štúdiu. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/14. mája 1957
V utorok 22. septembra začal svoje týždňové hosťovanie na Malej scéne SND súbor pražského činoherného klubu. Členky pražského činoherného klubu Helena Ružičková a Věra Galatiková v srdečnom rozhovore s bratislavskou herečkou Máriou Kráľovičovou. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/23. septembra 1970

 

Oceňovaná herečka

     Mária Kráľovičová je nositeľkou štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra (2003) a držiteľkou ocenenia Kvet Tálie. Za celoživotné zásluhy v oblasti televíznej tvorby ju na galavečeri OTO 2006 uviedli do Siene slávy. V októbri 2007 jej za celoživotné herecké dielo udelili Cenu Jozefa Krónera. Je držiteľkou Krištáľového krídla za rok 2007 v kategórii divadlo a film a ocenenia Identifikačný kód Slovenska tiež z roku 2007. V júni 2011 jej odhalili pamätnú dlaždicu na Filmovom chodníku slávy pred Mestským Divadlom Pavla Országa Hviezdoslava v Bratislave. V roku 2012 si prevzala Medailu prezidenta Slovenskej republiky za významné zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry. V októbri 2014 bola ocenená Cenou predsedu Národnej rady Slovenskej republiky za výnimočný prínos v oblasti dramatického umenia.