Sekcia

František Krištof Veselý stál pri zrode slovenskej operety

Dňa 12. apríla 1903 sa v Skalici narodil spevák, herec a divadelný režisér František Krištof Veselý. Stál pri zrode slovenskej operety a patrí k zakladateľom Divadla Nová scéna v Bratislave.

 

     František Krištof Veselý bol spevákom s nezameniteľným hlasom a šarmom, ale tiež hercom a divadelným režisérom. Vychovávali ho starí rodičia v rodnej Skalici. Od detstva mal výrazný vzťah k hudbe a spevu, čo dokazuje najmä fakt, že spolu so svojím rovesníkom, neskôr vynikajúcim operným tenorom Jankom Blahom, tvorili spevácku oporu skalického cirkevného zboru.
      Ako sedemnásťročný odišiel za matkou do Budapešti, ktorá sa tam po druhýkrát vydala a začal používať otčimovo priezvisko Krištof. Vyštudoval herectvo a spev na budapeštianskej hereckej škole, pôsobil vo viacerých maďarských divadlách.
      Sólistom operetného súboru Slovenského národného divadla bol František Krištof Veselý od roku 1931. Vynikol najmä v operetách Keď rozkvitne máj, Modrá ruža, Pod cudzou vlajkou, Turecký tabak alebo Osudný valčík. Neskôr sa ujal i réžie.
      Veľký elegán a bonviván sa svojím osobitým interpretačným štýlom podieľal na vzniku slovenskej tanečnej piesne a jej zlatej éry. Mnohé šlágre z dielne Gejzu Dusíka a Pavla Braxatorisa sa v podaní Františka Krištofa Veselého stali nestarnúcimi hitmi – napríklad Rodný môj kraj, Dedinka v údolí, S tebou pod Tatrami, Najkrajšia hviezdička, Skôr než odídeš, Len bez ženy, Podaj mi rúčku a ďalšie.

V piatok 12. apríla sa dožíva 60 rokov známy divadelný a filmový herec, člen Novej scény v Bratislave František Krištof Veselý. Súčasne slávi aj štyridsaťročné jubileum svojej hereckej dráhy. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/11. apríla 1963

 

     Vyhľadávaný umelec hosťoval tiež v Čechách a zažiaril aj na striebornom plátne, predovšetkým v komédiách. Zahral si napríklad s Oldřichom Novým a s Věrou Ferbasovou vo filme Falešná kočička (1937), s Jindřichom Plachtom vo veselohre Pán a sluha (1938) a s Adinou Mandlovou vo filme Bílá vrána (1938). Neskôr sa objavil napríklad v crazykomédii Škandál v Melodias banke (1966). Scenár k tejto "prvej slovenskej gangster revue" napísal Július Satinský.

     František Krištof Veselý sa podieľal na založení bratislavskej Novej scény. V rokoch 1946-1951 šéfoval súboru nazvanom Hudobná komédia Novej scény. Za jeho éry uviedli v tomto divadle 36 úspešných diel, v ktorých Veselý hral a zároveň ich režíroval. Celkovo počas svojej 35-ročnej úspešnej kariéry stvárnil 81 divadelných a 13 filmových postáv, sám režíroval 54 divadelných inscenácií.

Pri príležitosti 10. výročia založenia Novej scény v Bratislave odmenilo riaditeľstvo a ZV ROH Novej scény dvanástich zamestnancov vecnými cenami. Na obrázku vidíme F. Krištofa Veselého pri preberaní daru z rúk riaditeľa Jána Kákoša. Foto: archív TASR, autor L. Roller/17. decembra 1956
Vláda ČSSR udelila Františkovi Krištofovi Veselému za vynikajúce herecké a spevácko-tanečné výkony, ako aj za režijnú prácu v operete a v slovenskom divadelníctve čestný titul Zaslúžilý umelec. Zaslúžilý umelec F. K. Veselý ukazuje manželke diplom o udelení titulu. Foto: archív TASR, autor T. Andrejčák/25. októbra 1963

 

     František Krištof Veselý zomrel 13. marca 1977 v Bratislave. V roku 2003 mu in memoriam udelili cenu Aurel za celoživotný prínos do kultúry.