Sekcia

Rok 1965: Na obzore je nový slovenský film Nylonový mesiac

V týchto dňoch dokončili vo filmových ateliéroch na Kolibe v Bratislave posledné zábery z exteriérov nového širokouhlého slovenského filmu Nylonový mesiac.

 

     Autorkou poviedky o živote mladých ľudí, ktorá sa stala predlohou k novému slovenskému filmu je Jaroslava Blažková. Psychologická dráma odkrýva problémy mladej generácie, nespokojnosť a nervozitu zo samých seba, ale aj okolia, ktoré ich nedokázalo, či skôr nechcelo pochopiť. Hlavnými postavami milostného príbehu v „dobe bratislavského bigbítu“ bol cynický bratislavský architekt Andrej, ktorého hral František Velecký a krásna Vanda, ktorú si zahrala študentka Právnickej fakulty Univerzity Komenského Helena Šmihulová.

     Vo filme si zahrali epizódne úlohy samých seba Milan Lasica, Július Satinský, Dežo Ursíny, Ilja Zeljenka, ktorý k filmu skomponoval aj hudbu.

Režisér filmu Nylonový mesiac Eduard Grečner (v okuliaroch) s hlavnými predstaviteľmi Helenou Šmihulovou a Františkom Veleckým. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/ 12. novembra 1965

 

     K zaujímavostiam natáčania patril fakt, že v ňom účinkovali takmer samí neherci. Vystupovala v ňom legendárna bigbítová skupina Beatmen s Dežom Usínym. Keďže bratislavské kluby 60. rokov žili bigbítom, museli mať komparzisti dlhé vlasy, ktoré v tom čase režim netoleroval. Kvôli natáčaniu vydával režisér Eduard Grečner špeciálne povolenky pre účastníkov komparzu, lebo by ich inak ostrihali na oddelení verejnej bezpečnosti. Nezmyselné opatrenia sa však dotkli aj jeho. Na príkaz kádrového referenta si musel počas natáčania oholiť bradu a nosiť mohol len predpísané nohavice.