Sekcia

Ferdiš Kostka - prvý výtvarník s titulom národný umelec

Dňa 11. októbra 1878 sa v Stupave narodil keramikár Ferdiš Kostka. V roku 1946 dostal ako prvý výtvarník titul národný umelec. Preslávil sa fajansovými soškami.

 

     Ferdiš Kostka pochádzal zo starej západoslovenskej džbánkarskej rodiny. Džbánkarstvu a keramickému umeniu sa od malička priúčal u svojho otca, ktorému pomáhal robiť figúrky a sošky z hliny. Neskoršie sa dostal do hrnčiarskej dielne svojho staršieho brata Jána a po štyroch rokoch sa stal tovarišom. V dielni pracoval od roku 1896, v roku 1913 podnik prevzal a pod jeho vedením fungoval až do roku 1950.       

Majster Ferdiš Kostka pri práci. Foto: archív TASR, autor L. Roller/8. januára 1951

 

     Počas 1. svetovej vojny F. Kostku v Rusku zajali, v roku 1918 ho repatriovali. Po svetovej vojne pomáhal najprv na vajnorskej fare u svojho príbuzného Juraja Kostku, neskôr, keď mu farár Ferdinand Juriga vymohol podporu, postavil si v Stupave pec a začal pracovať samostatne. Zhotovoval sošky, džbánky, črpáky, svietniky, čutory, kropenky s typickým slovenským svojrázom.

     Za figúrky s ľudovými motívmi dostal Kostka v roku 1927 diplom na Svetovej výstave v Paríži. V roku 1928 získal veľkú objednávku pre Pražský hrad. V decembri 1940 vystavoval v Bratislavskom umeleckom kabinete. V roku 1945 mu letecká bomba zničila dielňu. Ako 68-ročný začal Ferdiš Kostka s jej obnovou. Pomohol mu ÚĽUV, ktorý mu kúpil elektrickú pec. Po oslobodení vystavoval na výstave Mánesovcov v Prahe (1949) a naposledy v Umeleckej galérii Práce v Bratislave (1949).

Majster Ferdiš Kostka so svojou manželkou, synom Arnoštom a dcérou Magdou pred svojim rodným domom. Foto: archív TASR, autor L. Roller/8. januára 1951

 

     Pri príležitosti osláv výročia Slovenského národného povstania dostal Ferdiš Kostka národnú cenu za výtvarné umenie a 25. júna 1946 mu vláda Československej republiky udelila čestný titul národného umelca. Zomrel 28. júla 1951 v Bratislave vo veku 72 rokov.  V Stupave otvorili v roku 1968 Múzeum Ferdiša Kostku. Nachádza sa v jeho rodnom dome a bývalej dielni s jedinou zachovanou habánskou keramickou pecou v strednej Európe.

Dnes má majster Ferdiš Kostka 72 rokov a miesto za hrnčiarskym kruhom po ňom zaujal jeho 19-ročný syn Arnošt, ktorý sa tomuto umeniu naučil od svojho otca. Foto: archív TASR, autor L. Roller/8. januára 1951
Ferdiš Kostka má tiež 18-ročnú dcéru Magdu, ktorá zanechala štúdium na strednej škole, aby tiež pokračovala v šľapajách svojho otca a venovala sa tomuto krásnemu slovenskému ľudovému umeniu, ktoré trvá v rodine už po štyri generácie. Onedlho tiež dostane výučný list. Foto: archív TASR, autor L. Roller/8. januára 1951