Sekcia

Rok 1956: Potopená loď Javorina opäť na vlnách Dunaja

Motorová loď Javorina bola počas druhej svetovej vojny pri Viedni potopená a zostala na dne Dunaja päť rokov.

 

     "Pracovníci  dielní Československej plavby dunajskej v Bratislave odovzdali po rekonštrukcii v sobotu 2. júna do prevádzky motorovú loď Javorina. Tá bola potopená počas druhej svetovej vojny pri Viedni a zostala na dne Dunaja päť rokov. Najschopnejší ľudia lodeničných dielní ju dokázali zrekonštruovať o 17 mesiacov skôr, ako bol postavený plán a ušetrili tak vyše jeden a tri štvrte milióna korún.

     Motorová loď Javorina je moderne vybavená, má bočný kolesový pohon s motorom o vyše tisíc konských síl. Do závesu môže zobrať šesť veľkých člnov", uvádza archívna správa TASR.

Prvý tajomník ÚV KSS Karol Bacílek sa počas plavby porozprával s pracovníkmi lodeníc, ktorí majú veľkú zásluhu na zrekonštruovaní lode Javorina. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/3. júna 1956

 

     Na slávnostnej plavbe sa zúčastnili prvý tajomník ÚV KSS Karol Bacílek i pracovníci Československej plavby dunajskej, ktorí sa najviac zaslúžili o predčasné dokončenie rekonštrukcie a delegácia pracovníkov z Lodeníc G. Steinera v Komárne. Loď Javorina sa vydá už o krátky čas na prvú diaľkovú plavbu.